60 grensplaatsen der rebellenwelke het bepaald noodzake lijk was te vermeesteren om eene operatiebasis te verkrijgen voor den lateren aanval op Soochow zelf. Iets verder, was een aanval op een kleinen militairen post nabij de monding van de Yangtze, Fu-Shan genaamd, door een detachement van hel corps gedaan, mislukt, en zoodra dit berigt den majoor Gordon bereikte, eenige dagen nadat hij bel bevel van het corps aanvaard hadrukte hij zelf daartegen op en vermeesterde de plaats. Deze eerste voorspoed werd te Peking gemeld door den Gouverneur van de provincie den bekenden Li-Hang-Changjuist toen hij bezig was met eene keizerlijke aanstelling te vragen voor den majoor Gordon en lokte een besluit uit, dat, voor den eersten keer, een offi- ciëelen rang verschafte aan den opperbevelhebber van hel corpsdat overeenkomstig de Chineesche gewoonte van fraai klinkende titels te schenkengcheeten werdhet Chang- Sheng-Cluin of steeds overwinnende leger.» »IIet besluit luidde aldus: »»Gordon, die het bevel over het «steeds overwinnende leger» op zich genomen heeft, na moed en beleid beloond te hebben, nu reeds Tu-Shan hebbende bemagligd zoo bevelen Wij dat hij onmiddelijk bekleed worde met den rang en de waardigheid van keizerlijken Tsang-Ping (Generaal-Ma- joor) en bevelen Wij terzelfde tijd, dat Li hem Onze hooge goedkeuring van zijn gedrag zal mededeelen. Dal men dit bevel eerbiedige »Dit stuk was gedagleekend van 9 Mei, maar reeds eene week vroeger had Gordon de sterke stad Tai-Tsang bemag- tigd. Deze plaats, welke een keizerlijk leger, onder bevel van een der beste generaals een jaar lang te vergeefs bele gerd haden onder welker muren de kapitein Holland zulk eene treurige nederlaag ondervonden hadwerd stormen derhand door den majoor Gordon genomen, op den 2den Mei, met een verlies van 20 dooden en 103 gekwetsen van zijn corps. De rebellen vochten wanhopig, maar werden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 118