61 onder eene zware slagtin# uit de bres gedreven en namen de vlugl naar de nabijliggende sterkte Quinsan op een af stand van iets meer dan drie uren. Hel is noodzakelijk zicb hier te berinneren dat iedere distrikt-stad in China wallen heeft en versterkt is gewoonlijk in eene sterke po sitie ligt, en bij een oorlog-voeren, waarbij geen belege- ringslrein gebruikt wordt alleen door hongersnood kan be dwongen worden. Quinsan is niet slechts eene der grootste en sterkste plaatsen, maar de ligging is stralegelisch van groot belang, op het net van kanalen en meren, waarvan Soochow het middelpunt uitmaakt. »De wallen vormen een onregelmatigen zeshoek, ongeveer twee uren in omtrek, zijn ongeveer dertig voet hoog, langs den oever van een prachtig kanaal en zijn van baksteen op een sleenen fondament opgetrokken met bastions voor artillerie. Deze muren omgeven, naar achteren, een alleen slaanden heuvel van kalksteen, die zich steil uit de vlakte verheftlol eene hoogte van ongeveer vierhonderd voet een zeer sterke citadel vormendevan waar de plaats den naam draagt van Kwen-Shan, of «steile Berg.» «Van deze hoogte, gekroond door eene allerliefste pagode, zweeft de blik vrij over eene groote uitgestrektheid lands van af de Yangtzein het oosten geheel in de vertelot de reeks van blaauwschemerende bergen in het westenachter de lijnen op de vlakte, welke den zeer grooten omtrek van Soochow aanduiden. «Toen ik voor hel eerst, van den top van dezen heuvel neder zag, straalde de vlammende Augustus-zon van een Chineesch klimaatover de uitgebreide vlakte aan weerskan ten van Quinsan, waar de oogst op de rijstvelden reeds geel werd maar waar de aloude en veerachtige bamboes-bosch- jesin alle riglingen de ligging der dorpen aanwijzende slechts in stilte over puinhoopen en verlaten woonsteden wuifden. «Nadat Tai-Tsang genomen en ter bezetting gegeven was

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 119