(12 aan een keizerlijk garnizoen, keerde Gordon met zijn corps naar Sung-Kiang terug, om een aanval op Quinsan voor te bereiden en om aan zijne stoomschepen den tijd te gunnen, de bruggen cn hinderpalen op te ruimen, welke de vaart op de kanalen belemmerden. Quinsan was niet slechts sterk uit zich zelf en gewapend met zwaar geschut, gedeeltelijk door overgeloopen Europeanen bemandmaar was verder be schermd door omliggende forten, welke de waterwegen bcheer- schten terwijl het ieder oogenblik versterking kon ontvan gen van het centrale garnizoen te Soochow, waarheen een regtc weg voerde langs de oevers van het kanaal. «Terwijl Gordon zich gereed maakte om de plaats te ver overen, rukte de Chinecsche generaal Ching, die later, door moed en beleid, de achting verwierf van alle Europeanendie hem kenden hoewel hij zich had geschandvlekt door wreedheid en verraderlijkheid, met een tienduizend man op, om de stad van den oostkant in te sluiten. In de derde week van de maand Mei waren de voorbereidende werkzaamheden van Gordon verrigt. Zijn marsch echter verschilde veel van een dergelijken logt in Europa. Zijne regimenten trokken niet op met vliegende vaandels en slaande trom om de krijgslieden te bezielen; maar het was met hel geschut netjes ingepakt in platbodcmde vaartuigen terwijl de manschappen in al lerlei schuilen met hun twaalven of twintig bij elkaar ver voerd werden, dat, op den 24stcn Mei, het gchcelc corps voor goed Sung-Kiang verlief. De bevelhebbers werden op dezelfde wijze vervoerd als de manschappen. De gemakke lijke reis- schuiten van het land werden gerequireerd en voorzien van slaap- en eetzalen voor de officieren. De ach terhoede bestond uit eene menigte fouriers en leveranciers, met rijstgroenten, en de meer kostbare behoeften van eene Europesche tafel. «Op den 26slen Mei, werden de voorposten der rebellen te Quinsan aangevallen cn vermeeslerd, met slechts weinig verlies;alleen sneuvelde daar de dappere kapitein Clayton

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 120