65 veroverd had, en die bezet werden door keizerlijke troepen terwijl de bres-batterijen gereed waren om haar vuur uit te braken op den meest kwetsbaren boek der stad capituleer den de wanhopige rebellen op voorwaarden die op de meest onvergcefelijke wijze geschonden werden door den keizerlijken gouverneur Li-Fu-Tai, zoodra de oproerlingen in zijne magt waren. Deze schandelijke handeling maakte zulk een diepen indruk op den majoor Gordon, dat hij zich met zijn geheel corps naar Quinsan terugtrok en met moeite be let werd maatregelen van geweld te gebruiken, legen den verraderlijken ambtenaar, die hem zoo ellendig bedrogen had. Hij verklaarde echter, dat liet hem onmogelijk was verder te dienen met een mandie niet slechts alle gevangenen verraderlijk vermoord, maar aan zijne soldaten vrijheid ge geven had om eene stad te plunderen en te verwoestendie zich onder geheel andere voorwaarden aan den majoor Gordon overgegeven had. Dien ten gevolge legde hij dan ook het opperbevel neder in handen van den En'gelschen opperbe velhebber den generaal Brown dien hij dringend verzocht zich naar de plaats zelve te begeven; maar die, in naam slechts het bevel voerende over het corpsGordon overhaalde op zijn post te blijven terwijl hij door den Brilschen afge zant te Peking, de klagtcn tegen den verraderlijken Fu-Tai, ter kennis der regering bragt. «Hierop volgde een tijdperk van werkeloosheid, gedurende hetwelk de keizerlijke regering ten stelligste beloofde, een streng onderzoek te doen plaats hebben. In de maand Maart dit jaar, werd deze zaak ten einde gebragtdoor van het plotselinge en onverwachte besluit van den majoor Gor don (thans Luitenant-Kolonel titulair geworden) om dadelijk weder te velde te trekken, en zijne grieven legen Fu-Tai verder te vergeten. l)e overste had tot deze opoffering van zijne gevoelens besloten (wat echter door de Europea nen in China niet goedgekeurd werd) gedeeltelijk uit de zucht, om, betgeen hij voor zijne verbindlenissen hield tegenover de Chinccsche regering, na te komen, en gedecl- 5

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 123