06 telijk uit liet verlangen om een einde te maken aan den opstand, die, terwijl hij werkeloos bleef, op nieuw het hoofd begon op te steken. «Een korte maar schitterende veldtogt volgdewaarin de wanhoop der rebellen hen tot vermeerderde woede aanzette, en niettegenstaande een eersten mislukten aanval op de sterke stad Kin-Tanbij welke gelegenheid Gordon zelf gewond werden een paar andere, kleinere rampen, werd in de maand Mei door de vermeestering van het sterke Chang- Chovv-Fu de genadeslag aan den opstand gegeven. De laatste hoop der rebellen was gevestigd op deze stad, die echter, na een eersten aanval met zwaar verlies te hebben afge slagen, bezweek. «Slechts weinige dagen na deze schitterende daad werd de overste Gordon uit China teruggeroepen. Ten gevolge van hel verraad te Soochow gepleegdwerd door de Engel- sche regering de hem verleende vergunning, om tijdelijk in Chineesche dienst te treden, ingetrokken; maar gelukkig niet, voordat hij de taak, welke hij op zich genomen had, zoo goed als volbragt had. «Slechts één jaar had hij voor de keizerlijke regering het zwaard gevoerd, in welken korten tijd het hem gelukt was den vrede en de rust te herstellen in het gebied, dat door de oproerlingen was bezet geweestwier toenemende magt niet slechts den Europeschen handel met den ondergang be dreigd had, maar zelfs de keizerlijke regering in hare grondvesten geschokt had. Toen de overste Gordon zich te rugtrok, was ook Nanking de eenige plaats, waar de opstandelingen zich nog staande hielden en deze stad be zweek den I9den Julij I860, ondereen aanval der keizerlijke troepen, waarbij de pseudo-keizer llang-Siu-Tsuanzich als een tweeden Sardanapalusin zijn paleis den dood gaf. «Ter belooning van zijne heldenfeiten ontving de kolonel Gordon, volgens keizerlijk besluit, de hoogste eerelilels welke het Chineesche gouvernement kan verlcenenterwijl de door hem hewezene diensten hemelhoog geroemd werden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 124