M ARÉCHAUSSEE. - GENDARMERIE. Wal zijn marechaussees? Wat zijn gensd'armes Wat is de geschiedenis van hun ontslaan, bloei en ondergang? Zie daar eenige van de vele vragen, die wij ons zei ven deden, toen wij besloten het een en ander omtrent deze verschil lende korpsen, als ik ze zoo noemen mag, op 't papier te stellen. Voor deze schets hebben wij zoo veel mogelijk ver schillende bronnen geraadpleegd; wij willen echter in geenen deelc daarmede beweren dat zij volledig iswij willen ook volstrekt op oorspronkelijkheid geene aanspraak maken men beschouwc ze alleen als ecne proeve; maar wij hopen geen onnut werk verrigt te hebben en vatten dus onze taak op. Menigmaal worden beide namen met elkander verwisseld en ook verward. De eerste is de oudsteen dus ook de troep of bet wapen waarop die naam langzamerhand over gegaan is; terwijl eindelijk, de tweede geheel verdween om voor de eerste plaats te maken. Vooreerst zal het misschien niet onbelangrijk zijn wanneer wij de beteckcnis van het woord trachten op te sporen. Verscheidene elymoiogiën hebben wij daarvan gevonden. Ze alle op te noemen zal wel onnoodig en buitendien overtollig zijnwij zullen ons derhalve lot de voornaam ste bepalen. Maréchaussee beslaat uit twee woorden uit Mare, in 't Nedcrsaksisch mare, Angelsaksisch mere, my ra, Zwcedsch milrdat paard en chaustéescaleusscallus, Oudsaksisch scaleAngelsaksisch scealedat knecht, volgens anderen, chef, bevelhebber bcteekent, en het geheel zou dus zooveel zijn als een dienaar te paard."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 126