70 Zij kondon hunne rcglsmagt uitoefenen«sur les gons cle guerre en garnison et aux champs In oorlogstijd volgde de prévol met zijn (roep het leger, om de orde en discipline te handhaven en nam somtijds deel aan den strijd. Frans I vermeerderde de maréchausseebreidde hare regtsmagt uit, en verdeelde ze in kompagniën, welke van uit de hoofdsteden der provinciën (hare vaste standplaatsen) in oorlogs- en vredestijd tot handhaving der openbare vei ligheid en rust, hel land moesten doortrekken. Eenc oude ordonnantie: Vcitl quelle fasse chevauchées par les champs »sans demeurer ès villes el neloye les pats de leurs éslablis- y>semenls, de vo leurs el vagabonds." In cene ordonnantie van 11 Julij 1682, is de naam maré chaussee niet meer die van een regtsgebied maar van een troep kavallerie. Dus marechausseemareschalcia is eerst de regtbank geweest, onder hel voorzitterschap van den con- nétable en de maréchaux de France; en deze naam heeft ten laatste de soort van kavallerie aangeduid onderworpen aan deze maréchaux. Om echter gecne verwarring te weeg te brengen moeten wij hier nog de opmerking maken, dat de maréchal van de 12de en 15de eeuw volstrekt gecne overeenkomst had met die der 18de en 19de eeuw; in gene eeuw was het eenc bur gerlijke, in deze eenc bloot militaire betrekking. De maréchaussees maakten een deel uit van het Franschc legerzooals wij reeds hoven met een enkel woord gezegd hebben, als politïe-kavallerie tot in 1790, toen zij in gen darmerie overgingen. Oude militairen, vooral oude onderofficieren, die goed en met ijver gediend hadden, in de kavallerie regementen werden er in opgenomen. Van gelijk doel waren de Hermandad in Spanje, de Sbirren in Italië (1). (IJ Vgl. Delamare. Traite de police.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 128