72 begrijpenonlbrak hem dan ook waarlijk niet gedurende zijne regering, en daarom rigtie hij uit de beste en meest ervaren krijgslieden van zijn koningrijk eerst 9 en later, lang zamerhand 15 kompagniënof genootschappen" op, van zwaar gewapende, dat is te zeggen, geheel uitgeruste, of ge harnaste ruiters. Behalve dit korps rigtte hij echter nog cene soort van nationale garde op die uit voetvolk bestond en franc-archers" genoemd werden. Zij werden alleen in oor logstijd bezoldigd moesten steeds tot de dienst gereed zijn en waren daarom van alle opbrengsten vrij. Iedere kompagnie der bovengenoemde ruiters bestond uit honderd «lansen" of ruiters, die ecne lans voerden, doch iedere lans had nog 5 andere krijgers, gedeeltelijk lol bedie ning, gedeeltelijk lot stenn en bescherming van den eigen lijken lansdrager, namelijk, drie boogschutters, één knaap en één page, alzoo was de kompagnie eigenlijk CÜO man sterk. De 15 kompagniën telden dus te zamen 9000 man, voor den toenmaligcn lijd, reeds eene zeer sterke kern voor een leger daar zij altijd verecnigd bleven en zich ook aanhoudend op den oorlog konden voorbereiden. Iedere lans vormde een gesloten geheel eene soort van klein «korporaalschap", welks vaste bevelhebber steeds de zwaar uitgeruste ridder bleef. Daar de boogschutters en de knapen bereden waren, echter niet in linie streden, zoo stelde de kompagnie eenigzins een verband daar, tusschen zware en ligte kavallcrie, die elkander in den strijd ondersteunden. Kwam bet tot een gevecht, dan bleven de zwaar uitgeruste honderd lansen in één gelid naauw aan elkander gesloten wachtten zoo den aanval af, of gingen in deze formatie zelf tot den aanval vooruit. Hierachter stonden de 1.00 knapen met lange zwaarden ge wapend, om, als een der hecren viel, den vijand te beletten door de opening te dringen. De 300 boogschutters echter, hielden zich bij hel begin van den aanval vóór bet front en de vleugels der lansen opschoten te voetterwijl de pages hunne paarden moesten vast houdenzij waren zeer bekwaam in hel snel afstijgen en opzitten.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 130