li standigheid verloor, cn dit had plaats wanneer hij »gens- d'arme1' werd. Hierdoor ontstond dan ook de v uniform," die sedert den ondergang van het Romeinsche rijk geheel verdwenen was, daar iedere kompagnie zich kleedde in de wapcnkleuren van hare kapitein. Bepaalde herigten daarvan vindt inen omtrent het jaar lh'00, in de Fransche kronijkenwant daarin wor den de kompagniën reeds naar hare kleuren genoemd, dc wil te roodeblaauwe gestreepte kompagnie, enz. Het onderscheid tusschen de zwaar gewapende lansen alzoo ridders, en de vijf hun tocgevoegdcn of ondergeschik ten werd ook nog in liet bijzonder door de benaming Maitres d'armes (wapen-heeren), Valets d'armes (wapen-knechten) ge handhaafd. De kapitein kommandeerde nooit de boogschut ters; dal zou beneden zijne waardigheid geweest zijn, maar dit moesten de gensd'armes zelf doen. Daar echter niet alle gensd'armes voor hunne knechten konden zorgen, omdat de hoofdzaak voor hen was, gesloten te blijven in één gelid, zoo namen enkele gensd'armes het hevel op zich der geza menlijke boogschutters, en alzoo was de tegenwoordige onderofficiers-graad ook toen reeds aanwezig. Het was den gensd'armes uitdrukkelijk verboden honden of valken te houdenten einde zij als ridderlijke hecren hunne neiging tot jagen niet zouden kunnen bevredigen wanneer zij te velde waren. Dc gcnsd'arme was verantwoor delijk voor het goede gedrag der 5 tot hem behoorende per sonen hij kreeg voor zijn persoon maandelijks 10 livres 16 sous, voor ieder boogschutter 9 en voor den knaap 5 livres, behalve de levensmiddelen voor allen. In vredestijd werden deze 1b kompagniën over het gehecle koningrijk, in de kasteden en vaste plaatsen verdeeld, cn Het was echter Lodewijk XIV, welke die «uniform» die gelijkvormigheid hij de regementen invoerde. Hij lette met bijzondere zorg op de kleeding van den soldaat, en liet altijd de troepen voor zich defileren wanneer hij weêr wat nieuws had uitgedacht, waarom zijne vijanden hem dan ook wel eens, spottender wijze, do koning der «revues» noemden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 132