in 50 steden beambten aangestelddie voor deze vesting- bezettingen de soldij uitbetalen en de levensmiddelen ver deden moesten. Door deze krachtige organisatie ontstond dan ook een echt militaire geest van discipline en gehoor zaamheid en zachtheidwelke hij de legerszoo als zij tot hiertoe voor iederen oorlog te zamengebragt waren niet kon ontwikkeld worden, ten minste zeker niet bcsten- dig. Dezelfde ridders welke vroeger de geesels des lands geweest waren, door twisten en roofzucht, werden nu plot seling de handhavers der orde, qn hielden zulk eenc strenge, ja, gruwzame tucht, dat koninklijke bevelen uitgevaardigd moesten worden om hunnen ijver ter bestraffing van iedere kleinigheid te matigen. Overigens was de natie zeer inge nomen met deze nieuwe inrigting omdat zij daardoor vrij was van de leenopbrengsten aan de groole heeren ter verdedi ging des lands betaald. De kompagnië'n der gensd'armes had den ook de benaming van Compagnies d'ordonnance en later 31 Compagnie de cent lances cle gensd armerie de la mai- s on." Vele vorsten, onder anderen ook de hertog van Bour- gondië volgden dit voorbeeld nanergens echter verkreeg deze troep zulk een roem en zulk eene beteekenis dan in Frankrijk. Ook hij den oorlog, dien de koning van Spanje in 4556, tegen Paus Paulus IV voerde, waren hij het leger onder het hevel van Alva, 700 gensd'armes ingedeeld. Onder de opvolgers van Karei VIIwerden de kompagniën kleiner gemaakt en er meerdere opgerigtom gedurende den vrede het bevel er over gemakkelijk te maken. De kom- pagnie werd om die reden eerst op 50 en eindelijk op 25' lansen gebragt. Daardoor werd het aantal officieren vermeer derd, en men kwam al meer en meer de inrigting van het hedendaagschc eskadron nabij. Onder koning Lodcwijk XII en Frans I, vindt men de lansen" van 6 tot 7 en 8 inan vermeerderd, en er bestond thans eene bevordering; want de jonge edellieden traden gewoonlijk reeds op 15 jarigen leeftijd als page bij eene lans in dienst, werden dan knapen (iécuiersen konden eindelijk zelfs gensd'armes worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 133