77 men bijvbin front 16 man dan had men ook 16 gelederen. De lansen bleven echler altijd in het eerste gelid. Na de veldslagen van Pavia in 1525 en St. Quenlin in 1557, werd de plaatsing voor de gensd'armcs op 8 gelederen vastgesteld. In de geschiedenis van het Fransche leger vindt men vele heldendaden en edele trekken der gensd'armcs opgeteekend. Bij Formignyin 1450, waar de Engelsehen uit Normandië verjaagd werden grepen 500 gensd'armes niet minder dan 4000 Engelschen aan onder het bevel van Thomas Eyriell en wierpen hen geheel overhoop. Eene krijgsdaad, welke door geheel Frankrijk met processiën der schoolkinderen ge vierd werd. In het jaar 1492 waren het de gensd'armes, die voorliet, uit Zuid-llalië terugtrekkende Fransche leger den weg haan den en open hielden. In de Appenijnen bij Pontremoli redden zij de gehcele artillerie. In 1501 beslisten zij den slag hij Capua. In den oorlog van Bodewijk XII, tegen Venetië, beslisten de gensd armes bij Agnadcl in 1509 de overwinning. Nadat langen tijd te vergeefs gestreden was de dag reeds ten einde liep, en de Venelianen nog steeds stand hielden, vroegen eenige generaals aan den koning Waar zullen wij overnach te,, f' Op de lijken van den vijand" antwoordde de koning en gaf nu aan de gensd'armes het teeken tot den aanval deze stortten zich op den vijand, doodden '15,000 man ver overden 50 stukken geschut en maakten den generaal Alvi- annes gevangen. I)u Bellay verhaalt in zijne gedenkschriften de volgende gebeurtenis. Gedurende de vcrgeefsche belegering van Padua door keizer Maximiliaan viel een zonderling geval voor. Bayard had in zijne kompagnie gensd'armes een jong mensch van 16 jaren, Boutières gehcctcn. In den strijd was hij hand gemeen geworden met een Alhaneesch officier van de ligle kavallcrie die buitengewoon groot was, doch nedergewor- pen en gevangen genomen werd. Boutières hragt zijn gevangene aan den keizer Maximiliaandie toenmaals

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 135