78 verbonden was met den toning van Frankrijk. De keizer was zoo verwonderd, dat zoo een jong en klein mensch zulk een' kolossus overweldigd had dat hij aan den Albanees vroeg, hoe dat mogelijk geweest was? Waarop deze beschaamd ant woordde, dat ruiters hem aangevallen hadden, zoodat hij voor de overmagt moest zwichten. De ridders La Palice en Bayard waren tegenwoordig en de laatste vroeg zijn' jongen gensd'armcof dat waar was? 3 Gij liegt" riep deze den Albanees met een verachlelijken blik toe »en om het u te bewijzen stijg nog eens te paard zoo zal ik u ten tweedenmalc zóó nederwerpen dal gij om genade moet bidden Dit wilde de Albanees echter niet en nu zeide Bayard tot den jongen gensd'arme: «Gij begint goed: ga zoo voort en gij zult eens een groot veldheer worden," welke voorspel- ling ook bewaarheid werdwant Guignes de GuiffraySieur de Boutieres werd later een der beroemdste veldheeren van zijn tijd. Maar ook te voet streden de gensd'armes met roem bijv. in lol 1 voor Brescia, waar zij op ladders de muren besle gen hetgeen zij slechts konden doen wanneer zij tot dat doel hunne zware wapenrusting aflegden. Dit was de kom- pagnie van den hertog van Nemoursdie eenige dagen later voor Bavemia viel. Zoo zouden wij nog vele voorbeelden kunnen aanhalen van den heldenmoed en de daden der oud Fransclie gendarmerie wanneer het er hierop aankwameene krijgsgeschiedenis te schrijven. Wij hebben echter hier alleen te doen met de organisatie en de innerlijke inriglingen van dezen beroemden troep, uil welken men wel zeggen kan, dat eigentlijk de gehcele Fransclie kavallerie is voortgekomen; want bij alle ruiterkorpsen die van lieverlede opgerigt, werden wer den officieren der gendarmerie geplaatst Onder koning Hen drik 1Y, werd overigens de zware uitrusting geheel afgeschaft, omdat de vuurwapens reeds bet overwigt in den oorlog ver kregen haddenen de gensd'armes-kompagniën werden op

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 136