81 meerdeerde hij voortdurend gedurende zijne regering de gensd'armes, en legde langzamerhand alle militaire en bur gerlijke politie-zaken in hunne handen. Onder anderen, rigtte Napoleon ook vóór den Spaanschen oorlog in 4808, een gens* d'armes-legioen op, waarbij zich ook een eskadron Lanciers- gensd' ar mes" bevond. De Napoleontische inrigting van het korps gensd'armes is gedurende alle Fransche regeringen tol op den tegenwoor- digen tijd behouden ofschoon het nu en dan naar de be hoeften vermeerderd of verminderd werd. Zijne tegenwoor dige organisatie is in 1849 vastgesteld geworden. In ons Vaderland werd het korps gensd'armes hij besluit van den 4 October 4 805 opgerigt en was in het bijzonder bestemd voor de dienst der convoijen en licenten, Het bestor,d toen uit 2 officieren en 78 manschappen met 82 paarden. Bij decreet van 1 Maart en 5 December 1807, werd het zamengesleld uit 5 kompagniën. Niemand zal de trouwe en goede diensten ontkennen, welke het korps gensdarmericof thans maréchaussees, in elk op- zigt aan ons Vaderland bewijst en reeds bewezen heeft. Niet bij trommelslag,of vrolijke muzijk, niet met vliegende vaandels, maar in veld en woud, in verdachte huizen op den openbaren weg, altijd aan zich zeiven overgelaten, op zijn eigen kracht moetende vertrouwendient de gensd'arme het Vaderland. Bij brand en watersnood, bij oproer en zamenroltingsteeds in levensgevaar, voortdurend onder zware persoonlijke ver antwoording; door velen gevreesd, door weinigen gaarne ge zien; want hij moet berispen, waarschuwen, straffen, des noods onder den voet rijden en neèrslootenmoet de gens d'arme in zich zelf en in zijn bewustzijn van de diensten die hij dagelijks en ieder uur, dikwijls onder de moeijclijkste omstandigheden, den slaat en zijnen medeburgers bewijst, niet alleen het loonmaar ook de kracht vinden om met altijd gelijke inspanning zijn pligl te doen. BredaC. van Maanen. 6

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 139