85 lebes om van haren trouw en hare gehechtheid aan het Gouvernement te doen blijken. Wij zullen trachten hiervan een verhaal te schetsen waar uit men weder eigenaardigheden in het karakter en in de handelwijze der Celebische volkeren zal kunnen opmerken. Tijdens het uitbreken van den lslen Bonischen oorlog, had de koning van Goa, (na dien van Boni, de magtigste vorst van Celebes het Gouvernement aangeboden om het hij te staan met een zeer aanzienlijk getal hulptroepen. Om gegronde redenen had het Gouvernement voor deze welwillenhcid bedankt, en om Goa's koning te bewijzen dat het zijn aanbod op prijs had weten te stellen, vereerde het hem een keurig bewerkt zilveren slagzwaard. Dit slagzwaard nu, moest den vorst met ee-nige staatsie worden overhandigd, en het uitreiken daarvan was oorzaak van ons bezoek aan het hof van Goa. De Gouverneur van Makassar noodigde alle officieren en ambtenaren uit, zich op den bepaalden dag en het aange geven uur te paard te vereenigen voor zijne woning ten einde gezamenlijk in zijn gevolg af te rijden. Het leverde een aardig schouwspel op, als men zich op dat oogenblik op het hooge pad voor de gouverneurs-woning bevond: van alle kanten daagden ruiters op in verschillende klederdragtenofficieren in uniformde een wat mooijer dan de andereburgerlijke autoriteiten in costuumliefheb bers voor den togt in een deftiger gewaad dan de gewone witte huis- en wandeljas; maar het aardigste gezigt was het mengelmoes van paarden, dat men zag, en waaronder er sommige waren, die men naauwrelijks met den naam daar van zou durven bestempelen. Meen niet, waarde lezer, dat wij daar allen bezitters van rossen waren neeneen ieder had maar moeten maken dat hij een klepper kreeg, en hel grootste getal had zijne toevlugt genomen tot de Kampong, en daar, van den een of ander, een paard gehuurd, of geleend, en op die wijze gezorgd om aan den togt deel te kunnen nemen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 141