u De Gouverneur geeft het sein tot den aftogt, en de kara- vane zet zich in beweging; een ieder voegt zicli bij den genen waarmede hij dagelijks omgaat en zoo krijgt de menigte langzamerhand een geregeld aanzien. Aan gesprekken geen gebrek; dat het warm was, hoe of de vorst gelogeerd zoude zijn hoe of hij ons ontvangen zoude etc., etc. Ginds klaagt er een over zijn paard, daar een dat zijn stijgbeugels te kort zijn een derde houdt een der teugels die van de stang is losgeraakt in zijn handhij heeft dan ook niet gezien, dat van zijn kampong-paard de teugel, die stuk was, met een vezeltje van een boom aan de stang was vastgemaakt. Niettemin gaat het toch steeds voorwaarts, het te door loopen of liever het af te rijden terrein is afwisselend vlak, en de hitte doel zich nog al tamelijk sterk gevoelen. Eindelijk naderen wij liet verblijf van den koning en al vorens er binnen te treden verwijlen wij nog een oogenblik buiten waar zich een nieuw schouwspel aan onze oogen voor doet. De militaire magt van Goa staat daar gedeeltelijk en haie geschaard het gebruiklijke salut wordt uit een 5 fter, die opzettelijk daartoe uit Makassar naar Goa gebragt is, gelost. De tamboers ten getale van twee, slaan een lange roffelen zoo stappen wij statig tusschen de geschaarde troepen. Meen niet lezer, dat dit zijn soldalen, die allen dezelfde uniform dragen; neen; uniform is hier niet bekend. De tamboersin gewoon Boegineesch of Makassersch tenue dat wil zeggen een baal je aan, korte broek, een hoofddoek om hebben de trom aan een bandelier aan hel lijf hangen hei zijn gewezen soldaten. De overige troepen staan daar in verschillende tenue, dc ecne blootshoofd, met een oud model geweer, een tweede naakt, alleen een soort van zwembroek aan, met een lans; een derde met een kriszoo zien die verdedigers van hun vorst er toegetakeld uit. De paarden worden aan dc zorg van de bevolking over gegeven, en langs een sassakken brug, die onder eene vrij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 142