86 De heercndie achter de stoelen zaten vonden die te mooi dan dat zij er niet eenigen buit zouden maken. Wij hadden toevallig een staaltje te ondervinden van hunne hebzucht, dat ons in een vrij moeijelijk parket bragt. Onze Rosinante behoorde niet tot de vlugstenen geen sporen aan hebbende kostte het onuitsprekelijk veel moeite om het dier in beweging te houden. Een officier van gezondheid onzer marine, die dit zag, had de beleefdheid ons zijne rijzweep af te staan eene zeer nette, elegante karwats, waarvan de knop met zilver was be slagen en waaraan zich hier en daar zilveren bandjes be vonden. Deze karwats had een diepen indruk gemaakt op velen der achter ons neergehurkte beeren, en toen het dejeu ner was afgeloopen en wij weder na den Gouverneur, aan den vorst ons kompliment hadden afgestoken, vonden wij ons in eens omringd door een vijf a zes-tal dezer serviteurs die om het hardst de zweep vastpakten en dit deden ge paard gaan met het geroep van: «Cassi present, loewan cassi present Dit was een gek gevalde karwats was de onze niet anders hadden wij ze afgegeven; hoe nu hieruit te geraken? Omdat wij dan toch in het land warenhielden wij ons Oostindisch doof en al neuriende en knikkende en vele «tabé's en slamat tingal's toeroepende, bereikten wij den uitgangen waren zeer verheugd toen wij weder op den klepper zaten en onze -karwats behouden hadden. Zooals men het meer malen in dergelijke gevallen zien zal, hechtte hij, die ons de rijzweep had afgestaan, bijzonder veel waarde daaraan, en toen wij hem vertelden in welk gevaar ze verkeerd had was hij dankbaar er zoo van afgekomen te zijn. De terug- togt werd onder hetzelfde ceremonieel naar Makassar weder aangenomen en nu niet steeds gestaptmaar van lijd tot tijd den draf en galop aangenomen wat wel eens ging ten koste van enkele zandruiters. Vrij warm en bestoven kwamen wij Geef presentmijn lieer geef present.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 144