89 tuiging, dat die jagtpartijen slechts uitvlugten waren, en dat zijne afwezigheid veroorzaakt werd, door liefdebetrek- kingebdie hij met een Sopengsche princes had aangeknoopt. Hierover verontwaardigd deed zij zich wettelijk van hem sc! eiden. Datoe-Bakka zon. van dat oogenblik steeds op wraak; hij verzamelde een betrekkelijk gering aantal boosdoeners als een soort van aanhang rondom zich ontroofde de vorstin bijna al haar geld, juweelen en huisraad, maakte den omtrek on veilig en legde verscheidene huizen in den asch. De koningin riep nu de hulp van het Gouvernement in, en deze werd haar ook gegeven. Eene inlandsche kompagnie, onder den kapitein vanLeyden, trok mil Makassar naar Tanette. In overeenstemming met drie kolonnes die de koningin van hare bevolking had doen zamenstellen en die door hare drie veldheeren, Dain Passau Aroe Lololong en Aroe Oedjong werden aangevoerdzou men tegen den roover en brand stichter en diens aanhang handelen. Op een bepaalden dag werd tegen hem opgerukt, om hem op te sporenen werd hij ook werkelijk gevonden. De kapitein van Leyden had aan de 5 kolonnes de taak van het gevecht in te leiden opgedragen, ten einde zelf, zoo dit noodig werd, als reserve te kunnen optreden. Dit was gelukkig, daar op het beslissend oogenblik, de kolonne van Aroe Lololong die eene omtrekking verrigten moest niet ten bestemden tijd aankwam en omdat de beide andere veldheeren a tort el a travers hadden doen vurenen bijna al hunne patronen kwijt waren. Op een wit paard ge zeten bevond üatoe Bakka met een klein gedeelte van zijnen aanhang, zich op een plateau. Uit een bosch deboucherende deed de kapitein van Leyden eenige welgerigte scholen naar die zijdedie tengevolge hadden, dat de volgelingen van den muiteling, de een na de anderen, hel hazenpad kozen. Eindelijk bleef Datoe Bakka alleen over met loshangende haren en al zwaaijende met zijne kris, deed hij zijn paard

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 147