s kanon den doodsteek had gegeven aan katapulten en balis- ten zoo ook besliste het eerste geweer over het bestaan der algemeen in gebruik zijnde handbogen. Men zou geheel verkeerd doen wanneet» men om zich een denkbeeld te vormen van de eerste vuurmondendeze op ééne lijn wilde stellen, niet alleen met de kanonnen der 19lle eeuw, die zulk een hoogen trap van volmaaktheid hebben bereiktmaar ook inet het geschutdat reeds cene halve eeuw na de geboorte van het eerste kanon overal ingevoerd was. Die allereerste kanonnen toch waren zóó gebrekkigzij waren veelal op zulk eene belagchelijke wijze zamengesteld dat de oorzaak van den indrukwelken zij teweeg bragten wel hoofdzakelijk zal moeten gezocht worden in den slag, door de uitbarsting der lading veroorzaakt, en in de enkele treffers die aan het toevalmeer dan aan het doeltreffende der inrigling, te danken waren. Die vuurmonden waren bovendien zwaar en wegens de hoogst primitieve inrigling der onderstellen waarop zij rustten, en op welke men eerst later den naam van affuiten kan toepassen zeer moeijelijk te vervoeren; van daar dat zij aanvankelijk slechts in gering aantal gebruikt werden. Niets kon dus, in de eerste jaren na de uitvinding van het geschut, doen voorzien dat de nieuw uitgevonden kunst, toen nog een hulpwapen van zeer beperkte beteekenis, één maal naast de beide hoofdwapens, waaruit de legers vroeger bestonden, eene eervolle plaats zou innemen, en zulk eene uitbreiding erlangen, dat zij een beslissenden invloed zou uit oefenen, zoo op de zamenstelling der legers en de wijze van oorlogvoeren als op de staatkunde der magtigste vor sten van Europa. Dat die uitbreiding echter niet spoediger tot stand is gekomen moet niet alleen geweten worden aan de technische en geldelijke bezwaren die overwonnen moesten wordende groole moeijelijkheid bestond in de kennis van de toepassing der artillerie en van haar gebruik- op het ware oogenblik en in verbinding met andere wapens. Dit alles was geene gemakkelijke laaken eerst voor de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 63