8 op veelvuldige en ernstige bezwaren. Eene geregelde ge schiedenis dier artillerie toch bestaal tot heden niet en •wanneer men let op de moeijelijkhedenaan zoodanigen arbeid ontegenzeggelijk verbondendan mag dit geene be vreemding wekken. Slechts enkele landen zijn dan ook maar in het bezit eener geschiedenis hunner artillerieen daar onder moet Pruissen bovenaan genoemd worden, waar von Malinowskij en von Bonin met hunne Geschichte der Bran denburg sch-Pr euszischen Artillerie eene eerezuil voor dat wapen hebben opgerigt. Bij het gemis van zoodanig werk in ons vaderlandkan eene bijdrage tot de kennis der Ne- derlandsehe artillerie, op een tijdstip toen zij de vreemde artillerieën verre vooruit was, en aan deze tot een toon beeld verstrekte, niet geheel van belang ontbloot zijn. Het eerste vuurgeschut in ons land werd vrij algemeen met de benaming »donderbus" bestempeld, waarschijnlijk naar de gedaante van het wapenin verband met het ongewone en hevige geluid dat bij de verbranding der lading waarge nomen werd. Langen tijd is men van meening geweest dat het eerste gebruik van dat vuurwapen zou hebben plaats gehad bij de belegering van hel huis Rozenburg in 1551 doch de ijverige en onvermoeide nasporingen van den Majoor der artillerie Kuijpers hebben een post uit de stedelijke rekeningen van Deventer aan het licht gebragt, waaruit blijkt dat reeds in 1548 door Meester Hensoni van Kampen drie donderbussen aan die stad geleverd zijn (-J-). Van dat oogenblik af ziet men de meeste steden nagenoeg gelijktijdig in het bezit komen van vuurgeschuten in het begin der I5(le eeuw was het gebruik daarvan reeds aanmerkelijk toe- genorneft. Naarmate van het projectiel dat uit de bussen Alleen bestaat eene geschiedenis van het ltegement Nederlandsche Rijdende Artilleriewelken verdienstelijken arbeid wij te danken hebben aan den Kapitein- Ingenieur Jhr. J. W. van Sijpesteijn. (•j-) Zie het opstel: Het oudste vuurgsschut in Nederland, voorkomende in der, Mil. Speotator 1862hl. 647 en volgende.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 66