10 £824-12 en 6ft, alle van brons De drie eersten waren bekend onder de namen: heele, halve en kwart ka nons, terwijl de 6fter, die eene betrekkelijk grootere lcugte had, sfalckonet" genoemd werd. Al deze vuurmonden had den reeds geheel het uiterlijk voorkomen van onze he- dendaagsehe bronzen kanonnen; zij waren voorzien van oorenboven het zwaartepunt geplaatst, en van eene druil', die bij het verplaatsen van het kanon gebruikt werd. In den beginne werd het zundgat eenvoudig in het metaal ge boord maar men had al spoedig inzonderheid bij het beleg van Ostendehet bezwaar ondervonden aan het uit schieten der zundgaten verbonden (f)en reeds in het begin der 17de eeuw was bet koud verbussen der vuurmon den in ons land bekend, liet verbussen bestond aanvankelijk in het volgieten en daarna uitboren der zundgaten maar daarbij had de vuurmond, die verhit moest worden, veel te lijden. Men kwam dus op het denkbeeld om een ijzeren zundgaltap te vervaardigen en dezen bij het gieten van den vuurmond in den vorm te plaatsen. Nog later werd de ijzeren zundgatlap in het metaal geschroefden was hier mede het koud verbussen uitgevonden. Bij het zwaarste ka liber bedroeg het gewigt van den vuurmond ISO-maal het kogelgewigt bij de liglere kalibers nam die verhouding toe zoodat de 6 fter öbOmaal den kogel woog. De meest gebruikelijke ladingen bij deze vuurmonden wa ren bij het heele kanon: 20 ftbij het halve: 12 ft, en bij bet kwart kanon of veldtstuck6 ft, terwijl bij de falckonet bet gewigt der lading van 6 tol 5 ft afwisselde. Ook bij de kanonnen werden de opgenoemde ladingen dikwijls vermin- Deze kanonnea werden geboord op de kalibers van 54, 28. 14 en 7 pd. (f) Men vindt vermeld dat bij het heleg van Ostende de zundgaten van enkele kanons zóó waren uitgeschoten dat men er met gemak den arm kon insteken zijnde die vuurmonden overigens geheel onbeschadigd. Ten onregte wordt dus het volgieten en op nieuw uitboren der bronzen vuur monden door sommigen voor eene oorspronkelijke vinding van den laleren tijd ge houden wijl blijkens het hier vermelde het beginsel waarop die bewerking steunt, reeds voor meer dan twee eeuwen bekend was en eene toepassing had gevonden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 68