12 voor ons Nederlanders vleijendezinsneden s Ainsi les gre- »nades et les bombes, lelies que nous les faisons encore »aujourd'huiont leur origine dans la lutle glorieuse que »les Provinces-Unies soutinrent pour leur independence. Leur artilleriemetlant a profit les connaissances ihéoriques et »les pratiques industrielies les plus avancées de cette épo- quesut arriver a la simplicité et a Puniformité des bou- »ches a feu et des affüls; de plus elle a doté Part de la guerre de deux inventions du premier ordrela grenade »a main et la bombe. Si ces deux projectiles n'étaient point absolument inconnus »auparavant, ils recurent en Hollande les perfectionnements »qui les rendirent efficaces et usuels." Ook aan het gebruik van schrootvuur werd door de ar tillerie der republiek eene groote uitbreiding gegeven. De daartoe gebezigde projectilen waren aanvankelijk zeer onre gelmatig en onderscheiden in vorm maar de goede uil komsten, die men bij de aanwending van blikken-doozen gevuld met de grootste soort van musketkogels, verkreeg, gaven aanleiding om het gebruik van het blikkcndoos-schot uit te strekken lot groolere afstanden, dan die waarop des tijds (en gewoonlijk uitsluitend in den vesting-oorlog) het schrootvuur algemeen eene toepassing vond. Van daar dat onze artillerie, reeds onder Prins Maurils, in het open veld met goed gevolg van het blikkendoos-vuur gebruik maakte. Als een bewijs hoezeer toen ter tijd de artillerie reeds meer dan een handwerk was en menniet te vreden met sommige verschijnselen waar te nemen ook de oorzaken daarvan trachtte op te sporen, kan dienen 't geen Hondius betrekkelijk het vereischle gewigt der lading aanvoert. Som migen zegt hij meenen dat hoe meer kruid men gebruikt, - hoe verder de kogel geschoten wordt; maar de ondervinding leert geheel anders want een kanon met 2/3 kogelzware la ding schiet den kogel het verstde reden daarvan is dat de extensie soo snel en vehement is, soodat het voor uijt bersteer dat hetgene over de twee derde parten ontstcecken

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 70