19 andere Materialen van den Train ergens verborgen of ver- steeken zijn en iels zulks bevindende sal hetselve dadelijk aantasten om in het Magazijn gebragt te worden". Den chirurgijn van de artillerie was voorgeschreven om voorzien te zijn van goede medicamenten en »sal hem ook dikwils op de Batterijen laten vinden, ende hijsonder als op de batterijen geschooten word, omme de geschootene en ge- quesle terstond te mogen verbinden Voorts wel lettende op syn Ampt, handelingen en curen opdat niemand door hem in Leven en Leeden verkort worde." Dat onder een legerhoofd als Maurits en bij het bestaan eener geregelde organisatie en van voorschriften, die, voor den tijd waarin zij gegeven werden, inderdaad uitmuntend mogen genoemd wordende Nederlandsche artillerieook in den vreemde, eene groote vermaardheid verwierf, laat zich ligtelijk begrijpen. Door het verminderen van het aantal kalibers, het vereenvoudigen van het materieel en het invoe ren eener destijds elders niet bekende regelmaat in de aanwen ding van het wapen had de artillerie reeds onder Maurits eene groote schrede voorwaarts gedaan op den weg van voor uitgang, dien zij later onder Frederik Hendrik zoo roemrijk bleef bewandelen. Ilct moge bevreemding wekken dat die artillerie nog zulke zware kalibers behield, waardoor hare aanwending te velde zeer bemoeijelijkt werd; maar men verlicze niet uit het oog, dat het oorlogvoeren te dier tijde voor een goed gedeelte bestond in het belegeren van ves tingen en dat, wanneer het leger zich bewoog, dit altijd lang zaam en geheel vereenigd geschiedde terwijl zelfs de ge woonte bestond om zich bij het kamperen door retranche- menten te omgeven De toenmalige oorlogen hadden alzoo evenzeer als de zeldzame veldslageneen eigenaardig karak ter, waarbij de zware kalibers en de mindere bewegelijkheid geene wezenlijke hinderpalen daarstelden. De bespanningen waren vrij talrijk; zij bedroegen voor het kanon van 4-8 ft. 51, voor dat van 24 ft 23, en voor het veldkanon van 12 ft 11 paarden; maar in een land, doorsneden met rivie-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 77