23 lucht gegeven op eene wijzedie eene donkere bladzijde zal blijven in Pruissens krijgsgeschiedenis. Maar de eerste stralen der koesterende zon hebben als met een tooverslag den verdoofden moed opgewekt en ook den laal- sten trek van wrevel uitgewischt op het verweerde gelaat der mannen die zich zoo recht »behaglich» op hel jonge gras uit strekken. Te vergeefs zoekt men nu die vervelende prutte laars, die, helaas, in geen leger ontbreken. Overal vrolijk gezang, overal aanstekelijk gelach om de luimige anecdotes, die de hoornblazer der kompagnie ten beste geeft. Zoudt gij wel, waarde lezer, als gij daar waart geweest, hebben ingestemd in dat vrolijke lied en in dien hartelij- ken lach Of zoudt ge verachtend het hoofd van die groepen en van de zon hebben afgewendom van haar met den dichter te zeggen Can she smile on such deeds as her children have done?» Hadt ge zoo zelfstandig, neen zoo koud van hart kunnen zijn, om die zon en die vrolijke groepen weg te denken en te vervangen door de donkere wolken en de zwarte ge stalten die gewis een meer passend decoratief waren ge weest voor het treurspel van onregt en volksbedrog dat hier gespeeld wordt Dan zouden we u volgaarne de hand hebben gereikt omdat we geen Nederlander zouden zijnals we geen sym pathie gevoelden voor den zwakke, die in den ongelijken strijd bezweek. Dan zouden we hebben gedeeld in uwe verontwaardi ging, dat de slem, die opging voor andere regten dan dat des slerkstenvoor edeler belangen dan hel winnen van geld, gesmoord is door eigenbelang en angstvallige bereke ning. We zouden u achten bewonderen wat wilt gij meer, maar uw gezelschap vragen op de wandeling, die wij wil den gaan ondernemen neen dat zouden we niet.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 81