u De taakom eene bladzijde in le vullen in het boek der •wereldgeschiedenis, eene bladzijde van beschuldiging voor den een, eene bladzijde van waarschuwing voor den ander, ligt boven het doel dezer regelen; ook die, om van de ondervinding hier opgedaan, bezit te nemen uit naam der krijgswetenschaplaten wij gaarne over aan bekwamer pen dan de onze. Ons doel is slechts een oogenblik politiek en taktiek te ontvlugten en een bezoek te brengen aan den sol daat te velde, die type van alle volken en alle tijden, met zijne eenvoudige pliglsbetrachtingzijne bijna kinderlijke stemming, zijn' vrolijken moed in ontbering en gevaar. Verplaatsen wij ons daarom in onze gedachte in de dor pen Oost- en West-Düppe) en Gravestein waar het Prtiissi- sche hoofdkwartier gevestigd is en rondom hetwelk hier het grootste gedeelte van het leger deels gekantonneerddeels in aarden hutten verspreid ligt. Niettegenstaande de algemeene verwoesting, is de indruk, dien onze omgeving op ons maakt verre van somber. De plaats van de gevlugte bewoners is door tal van soldaten in genomen. Op elkander gepakt in de duffe woningen en hut tenziet men hen overal, uitgelokt doorliet schoone weder, naar buiten komen en groepen vormen in de voorjaarszon. Ilier tegen den wind beschut door een' bomvvalligen lee- men wand die de sporen vertoont der projectilen van den RolphKrake, hebben zich de fuseliers van een Weslphaalsch regement tol de vervulling hunner huisselijke pligten ver- eenigd. Als gij die eenvoudige lieden daar zoo vreedzaam bij elkander ziet zitten, valt het u zeker moeijelijk te ge- loovcndat zij nog voor weinige uren met doodsverachting tegenover de vijandelijke batterijen stonden. Eenige manschappen hebben zich aan het kleermakersvak gewijd en hanteren de naald met een' ijver en eene han digheid als hadden ze nooit iets anders bij de hand ge had. Over gebrek aan werk hebben zij niet te klagen de sterkste stol is toch niet tegen den dienst te velde bestand, en behalve dat een dapper soldaat gaarne proper voor den

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 82