25 dag komt, zou de scherpe wind hem het bestaan van gaten en scheuren op onaangename wijze herinneren. Onderwijl hebben anderen hunne geweren uit elkander ge nomen om ze te reinigen van het vuil en hel kruidslijm dal er in is achtergebleven van het laatste gevecht. Want het Pruissische zündnadelgeweer is een zeer goed oorlogswa pen maar moet, zal het bruikbaar blijven, met zorg be handeld en van tijd tol tijd met de grootste naauwlet- lendheid schoon gemaakt worden. Wat toch voor den ka- vallerist zijn paard is, is voor den infanterist zijn geweer; de beschermer van eer en leven. De man, die voor zijn wapen niet de noodige zorg draagt de officier die het be neden zich acht, bij inspectiën daarover soms tol in klei nigheden af te dalen, zij beide bewijzen daarmede onkunde of laakbare onverschilligheid. Weer andere manschappen, meer voor schoenmaker in de wieg gelegd, zitten midden in een hoop laarzen en schoe nen waar galen in het bovenledcr en afgescheurde zolen dringend reparatie vorderen. Al heeft men, Napoleons raad gedachtig, nog zoo naauwkeurig voor het schoeisel zorg ge dragen tegen den zwaren modder op de doorweekte wegen en in de loopgraven is hel gewone leder niet bestand; slechts de bezetter van een paar stevige vetlaarzen plompt vrolijk door het slijk heen en wordt om zijn zeldzamen schat door de anderen niet weinig benijd. Het aantal schoenmakers is dan ook geheel onvoldoende voor de behoefte en menig ex- jurist of Berlijnschen dandij ziet men met naald en pikdraad bezig met een ijver, betere resultaten waardig. Maar om te marscheren en te vechtenheeft de soldaat niet alleen schoenen noodigdie zou hij in sommige gevallen des noods kunnen missen; de Zouaven in Italië, onze troe pen in Indië leeren bet ons; zijne steeds hongerige maag heeft behoefte aan krachtige spijs. Hoeveelheid en hoeda nigheid der uitgedeelde rations zijn voldoende; het komt er maar op aanbekwame handen te vindenom ze toe te bereiden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 83