26 Voor het ruwe werk zit een hoopje bij elkaer aardap pelen te jassendie ze bij een Sündewittschen boer met geld en goede woorden hebben weten te krijgen. Eigenaardig is in het pruissische leger de standsvermen- gingdie de verpligte dienst medebrengt. Zoo merken wij ook hier weer een heertje op met zwaren zegelring en met zilver gemonteerd mes, voor wien aardappelen schillen geen dagelijksch werk is en die menige zuinige huismoeder zeker eene berisping zou ontlokken. Op eenigen afstand staan de arlisten, de koks der kom- pagniën, sterke, welgedane kerels, met hoogroode geziglen en opgestroopte hemdsmouwen om de groote ketels, waarin de krachtige soep kookt, of de graauwe erwten, die men bier uit den treure eet, langzamerhand zacht worden. Onder de ketels branden een paar deuren en een paar hekken zeker niet door den eigenaar voor dat doel bestemd. Lenige lekkerbekken zitten aan een hoekje van het vuur hunne lievelingsspijzen te prepareren. De eene braadt op een roosterdien hij hier of daar gevonden heefteen' snppigen biefstuk, de ander bakt een spekpannekoekdaar wil hij hem keerenhij werpt hem in de hoogte, wil hem opvangenmaar een kameraad stoot hem aan den arm de pannekoek mist zijn doel en valt in de asch en in de magt van den kompagnieshondterwijl de ongelukkige bakker nog een opgeruimd gezigl moet zetten wil hij door de vriendjes niet nog meer worden uitgelagchen. Ver van dat bedrijvige plekje, is door eene andere groep, goed tegen den wind beschut en door de zon beschenen een soort van kantoor opgerigt. De deur van eene schaaps kooi op twee troggen als tafel, omgekeerde emmers, ton nen, hoopen ransels of steenen tot stoelen, een gebroken melkkan tot inktkoker, tot inkt een mengsel van schoen smeer roet en allerlei andere ingrediëntendoor den op passer van den doctor gemengd ziedaar het ameublement. Bij het schrijvend personeel valt ons weder die groote verscheidenheid van stand in hel oog. Die breedgeschouderde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 84