27 scherpschutter aan den hoek schrijft met bevende hand op nagenoeg graauw papier aan zijne beminde die melkmeid is op eene Brandenburgsche boeren-hofslede. Door de dame zal meer op de opregtheid der uitgedrukte gevoelens dan op taal en stijl gelet worden. Zijn buurman wiens hand het inktmengsel versmadendmet een telegraphisch pot lood over het beste cream-laid papier heenvliegt, is een jonge Einjahriger»Zijn briefje, dat petilleert van geest, met hier en daar eene ondeugende aanmerking er tusschen zal als een welkome tijding van het oorlogstooneel van hand tot hand gaan in een der salons van de beaumonde der residentie. De derde schrijver is reeds een man op rij peren leeftijdechtgenoot en vader. Ge duidt het hem toch niet ten kwadedat hoewel hij de stem van eer en pligt gewillig volgde zijn hart meer verwijlt bij zijne ge liefden dan in den vrolijken kring der kameraads. Als de dienst het hem toelaatkunt ge hem altijd hier vinden zijne ziel uitstortende in regelen die u misschien matig treffend zouden voorkomenmaar die bij vrouw en kind voor een oogenblik zijne afwezigheid minder bitter zullen maken. In- tusschen zijn het niet alleen woorden van liefdedie de vele bladzijden vullen van den langen brief. Ilij moet antwoorden op zoo vele vragendie zijne vrouw hem heeft gedaan hoe ze met de kinderen doen moet, die het in vaders afwe zigheid wel wat bont maken wat er gedaan moet worden aan huis en hof, in affaire of handwerk, en zoo al meer. In dat alles raad te geven op dien afstand vordert zijn geheele geheugen en verbeeldingskracht en dikwijls breekt hij af, om, het hoofd op de hand rustende, met zamengetrokken wenkbraauwen bedaard na te denken. Schrijver nommer vier kwellen andere zorgen. Op de akademie heeft hij een beetje doorgedraaid en is bij de oproeping ten strijde aan zijne schuldeischers ontsnapt. Maar ze hebben zijne schuilplaats ontdekt, en zonder te overwegen, dat hij deel uitmaakt van Preussens Wehr Yon Fels bis Meer

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 85