50 en verder den aPielsch» met een paardeharen knevel met schoensmeer als cosmétique een regt militair uiterlijk gege ven. Zoo uitgedost wordt hij als permanente schildwacht voor het geweer bij de wacht geplaatst, of ook achter eene lieg gezet, om daarmede boeren of bezoekers te verschrik" ken. Andere »Pietsche» worden weder aan hoornen gehangen en van touwen aan armen en beenen voorzien, met welke groote hansworsten de soldaten regt kinderlijk spelen. Vindt gij die grappen laf, onedelmoedig zelfs tegenover den vijand, ik moet het u toegevenmaar fijn gevoel is dikwijls niet de hoofdeigenschap van den soldaat. Andere manschappen hebben eene poppenkast opgezet waarin natuurlijk het kloppen der Denen zeer aanschouwelijk wordt voorgesteld. Nog andere voeren, ale oude boerinnen verkleed een ballet op, dal op de affichesfminder de benaming van zedelijk schouwtooneel zou verdienen. Een bijzonder geliefkoosd amusement is ook het rondleiden van beeren of kameelen. Een goede danser gestoken in een ouden zwarten pels en in schapenvellenmet een lange roode lap als tong uit den mond hangendedaar hebt ge een beer een paar van de grootste kerels, zeer handig in paklinnen gehuld en de kleinste tamboer van het hataillon als aap verkleed er boven op, daar hebt ge een kameel. Dan gaat het met trommels en fluiten met pauken van ketels^, en triangels van tangen gemaakt, naar het kwartier der officieren. De beer vertoont zijn kunsten onder luid ge- trom en het vlijtig toedienen van slagen, daarna zingt de beerenletder een geïmproviseerd lieden eindelijk gaat hij hij de officieren rond, om giften van sigaren, brandewijn of wijndie na den terugkeer gemeenschappelijk worden verteerd. Die algemeene en onschuldige vrolijkheid, die nooit de palen der discipline en subordinatie overschrijdt, wordt door de officieren zooveel mogelijk aangemoedigd, omdat zij zoo heilzaam werkt op den moed en de gezondheid van den soldaat.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 88