vollen sloom, wisselt schoten mei een pruissische kuslbatterij. Naauwelijks twee voet hoog verheffen zich zijne ijzeren wan den boven den waterspiegelzoo diep heeft hij zich door inlaten van water laten zinken om kleiner schijf aan den vijand te geven. De meeste pruissische kogels, mei hoeveel juistheid ook uil het voortreffelijk geschut hem toegezonden, missen het kleine zeer bewegelijke doel en de treffers slui ten toch af op den ijzeren wand en spatten in het water terug. Eerst op den 18den April, den dag van den storm, is het den Pruissen gelukt, met granaatschoten uil 24ponders, ecnige platen te doen springen en een twintig man van de equipage buiten gevecht te stellen. Omgekeerd treffen ook de Decnsche kogels in den regel de batterij niet, maar gaan er in groole bogen overheenom diepe galen in de koorn- velden te woelen. Ondertusschen is vóór de schansen een levendig tirailleurgevecht begonnen, dat hoe langer hoe meer uitbreiding verkrijgt. Ifct pas aangekomen balaillon ont vangt de bevelen van den brigadegeneraal, de flankkompag. niën moeten in de tirailleur-linie plaats nemende twee center-kompagnié'n als reserve dienen. Vrolijk en met eene juistheid die het exercitieveld eer aan zou doen, begeven zich de flankkompagniën voorwaarts en lossen zich in tirail leurs op. Over het algemeen hebben de Pruissen in dezen vcldlogl wel de vruchten geplukt van de moeite, die zij zieh in vredestijd voor de oefening der troepen gegeven hebben, en is hun leger een voorbeeld van de betrekkelijk aanzien lijke hoogte, waarop men het ook zonder oorlogsondervin ding brengen kan. De officieren doen intusschen alle moeite om hun man schappen het verspillen van munitie te belettenwaartoe het zündnadelgeweer waarmede men vijf, ja zelfs zes schoten in de minuut kan doen, aanleiding zou kunnen geven. »Nog niet schieten, mannen!» of Wacht tot we digter bij zijn »cn ze de blaauwe boonen beter tusschen de ribben kun- »nen inpassen,» hoort men voortdurend. l\eeds beginnen de Decnsche puntkogels om de ooren te fluiten en menig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 90