39 so mijne arme moeder, mijne moeder verlaat zijne ziel deze aarde voor betere gewesten». Maar niet alleen Pruissen zijn hetdie hier verzorgd worden; ook den Denen valt een gelijk lot te beurt; zoodra de vijand gevangen en nog vooral daarbij gewond is, is bij een broeder geworden. Treffend is het soms te zienhoe voorkomend en hartelijk de soldalen voor hen zijnals wilden zij het hun weder vergoedendat zij hun zoo pijnlijke won den toebragten. Zeer verschillend is de houding der gewonde Denen. Een groote, slanke Deen, van de eilanden, met golvend hoogblond haarstaart nu nog met zijne blaauwe oogen trotsch en uit dagend op de omringende Pruissen. Zwijgend en zonder een spier te vertrekkenondergaat hij de smarten van een doorboorden schouderzwijgend laat hij zich verbinden; de uitslag van het gevecht van heden, de onmogelijkheid voor hem om de nederlaag te wreken schijnen zijne eenige smarten. Met diepe verachting ziet hij neer op een kleinen Jut, die onder luid gejammer eene ligte wond laat verbinden en nadat daardoor de pijn wat gestild is, met moeite weerhouden wordt, om voor den doctor te knielen. Met onderwerping gedragen zich eenige Zuid-Sleeswijkers tegen hun zin in het Deensche leger gehouden; meer dan de pijn hunner wonden smart hun het bewustzijndat zij die verkregen hebben in den strijd tegen hunne oude bondge- nootenaan wier zijde sommigen zelfs in den veldtogt van 49 tegen de Denen gestreden hadden. Terwijl zoo de gewonden geholpen wordenwijden zich andere manschappen aan eene minder luidruchtigemaar niet minder smartelijke taak. Op het slagveld zijn twee diepe kuilen gemaakt, de een voor de Deensche, de ander voor de Pruissische gesneuvel den. Met het zakboekje in de hand staan eenige officieren er om heen, om zo mogelijk de namen en kompagniën der gevallen Pruissen en de regementsnommers en signalementen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 97