44 op de houten kruisen geplaatstdie voorloopig de verschil lende graven aanwijzen. Op het eene kruis leest men: »Hier rusten de lijken van #zoo en zooveel dappere Pruissen die in het gevecht van den »zoo en "zooveelsten den heldendood stierven voor koning en jvaderlandop het andere: »Hier rusten de lijken van »28 Denen, die op den zoo en zooveelsten moedig strij- »dend, het leven lieten op het bed van eer». Doctoren en doodgravers hebben hunne werkzaamheden gëeindigd en op het verlaten slagveld is alles weder tot de vorige stilte teruggekeérd. De zon werpt hare laatste gou den stralen op bet vertreden veld als wilde zij de purperen plassen opdroogendie de overblijfselen zijn van het afge speelde drama. Juichend stijgen de vogelen van hun schrik bekomen in de lucht op en zetten hun lentelied voort. Zoo herneemt de vreedzame natuur hare regtendoor de schen dende hand des menschen verkracht. En op de plek waar zoo veel edels en schoons viel, zal weder gezaaid en geoogst worden als voorheen. Zal ook het bloed, dat hier gezaaid is, vruchten dragen voor het menschdom? God alleen weet het. Langzamerhand valt de nacht; het gezang der vogels verstomtmen hoort niets meer dan op de veldwachten een verteller in den kring der rookende manschappenof ook aan de uiterste voorposten een discours tusschen de wederzijdsche partijen die nuin afwachting dat zij weder in het gevecht tegenover elkander staande meest vriend schappelijke gevoelens jegens elkander koesteren en gaarne elkander wat tabak of een slok uit de veldflesch aanbieden. Nu en dan slechts hoort men een schot, dat door een der kanonneerbooten met de kustbatterijen gewisseld wordt. En zoo gaat hel dag in dag uiten zoo is het gegaan tot dat op den 18den April de Denen bezweken zijn voor de overmagt. Mijne lezers kennen dien datum en de gebeur-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1865 | | pagina 99