27 Cabrera zal het hen waarschijnlijk met woeker hetaald zetten. Daarom is het ook bij de Carlislen eenen vasten regel ge worden, de Urbanos bij geene gelegenheid in en huiten het gevecht pardon te gevenoorlog is hier moord en moord is oorlog. Espartero verwijderde zich weder van onze linie hetwelk waarschijnlijk ook bij ons verandering zal te weeg brengen. Ik zit bij eene ellendige olielamp; koffij heb ik sedert 14 dagen niet gezien; tabak heb ik ook niet meer, behalve eenige papier-cigarendie het volk rookt en waaraan ik mij eindelijk gewend he Ik Het schijnt dat wij morgen deze streek verlaten en naar Onale of Bilbao zullen marscherenwaar heen ook Espartero zou gegaan zijn. In vier of hoogstens zes weken zullen de operatiën in dit jaar wel geëindigd zijn. Aberin, 22 October. Het schijnt zeker dat de vijand ons hier niet aanvalt, en dat wij deze streek zullen verlaten. Het doet mij leed om mijn goed kwartier, waar de huislie den mij lief geworden zijn. Dat de vijand geen gebruik maakt van zijne strategische voordeelen hij die overal vaste liniën en voortreffelijke positiën heeft, is een bewijs zijner zedelijke zwakheid. Wat houdt den vijand tegen eene be weging naar Durango of Estel 1 a te verngten? Een Zumalacarreguy in Espartero's plaats, en wij zouden niet met uitgetrokken laarzen noch hier noch in Ellorio zitten! Salina in Guypuzcoa, 24 October. Op den marsch van Aberin naar Maesta in Alava kreeg ik gisteren verscheidene brieven uil het Vaderland. Van onze marschen kan men zich geen denkbeeld vormen. Het is een waar rooversleven. Men weet een uur te voren niet, öf en waarheen men zal marscheren. Er wordt geblazen, en een uur daarna trekt men af achter den generaal, die dikwijls plotseling eene tegenover gestelde rigting inslaat. Men rijdt over bergen; maar hoe de paarden het uithouden is mij een raadsel; pak kaadje kan men bijna niet medevoeren. Gisteren avond be reikten wij Maesta in de nabijheid van Vittoria.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 101