28 Daar men eene overvalling van den partijganger Martin Baurea (El Mocuello, de nachtuil), de later zoo beruchte Zur- bano vreesde, barrikadeerde ieder zich in zijn huis. Wij waren met ons vier officierenpistolen karabijnen en tromblons werden geladen en ik wierp mij gekleed op het stroo. Met het aanbreken van den dag braken wij op en ver lieten deze gevaarlijke streek. Bij Acedo bereikten wij de vlakten van Vittoria. De vijand deed tot onze verbazing geene pogingen om ons aan te vallen ofschoon wij slechts twee escadrons en twee bataillons sterk waren. Vele DuitschersItalianen, Piemontezen en Nederlanders, ook Corsicanen en Franschen dienen in de Carlistische gele deren namentlijk bij de zoogenaamde Casliliaansche bataillons. In de vlakte van Vittoria namen wij nog eenige rust, marscheerden daarna verder en bereikten 's avonds het zeer vriendelijke stadje Salina. Een priester en een Alcalde, die in Acedo de klokken lie ten luiden, om het garnizoen van Vittoria van Marottos aankomst te onderrigten, werden dood geschoten. 2d October. Kortom, het leven van een Faccioso is een hondenleven. Heden om zes uur verlieten wij Salina, en trokken over Mondragon en Ellorio weder naar Durango waar de gene raal zich morgen bij ons voegt. In deze streken is het volk doorgaans Carlistisch. De rijkere lieden zijn meest Christinos rnaar zijn bijna allen gevlugt en hebben dus hunne woningen verlaten. Ik weet niet hoe lang wij hier nog zullen blijvenieder uur kan de afmarsch geblazen worden. De vijand zou bij Balmaceda versterkt door 7000 man, onder Narvaez aangevallen hebben. Vederemo (1) Met het aanbreken van den dag braken wij weder op en kwamen 's avonds te Balmaceda aan. (1) Wij zullen zieu.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 102