52 Gisteren avond was er illuminatie en vuurwerk; liet volk danste en jubelde bij groote vuren in de straten was muzijk en geraas helder lichtafgewisseld door diepe duisternis bontkleurige meisjes met hare lange haarvlechten, dansten mei de soldaten. Het is naauwelijks geloofelijk, wanneer men bedenktdat dit alles twee uren van#den vijand geschiedt en dat dezelfde vrouwen welligt uit dezelfde straten, waar zij thans dansen en die in weinige uren in eene bloedige kamp plaats kunnen veranderd wordende verminkte ligchamen van hunne dansers zullen moeten wegdragen. De witte Boinas hebben geen pardon te verwachten. Hier moet ik nog melding maken van een uitstekend en door zijne dapperheid beroemd bataillon Guypozcoaners, welke, naar hunne witte mutsen Chapel-churris genoemd worden in tegenstelling van de Christinische Chapel-gorris, roodmutsen, een soort vrijkorps uit baskische overloopers bestaande, welke door hunne buitensporigheden en rooverijen berucht zijn. De Christinische kavallerie is dapper en overtreft ook de onze in sterkte. In het bijzonder munten de Carocores (kurassiers) en gre nadiers te paard uit, door hunne houding en discipline; ook hebben de Christinos talrijke en in het algemeen uitstekende artillerie officieren. Bayonne, 12 November. Ik verliet Azcoitia in het gezel schap van verscheidene officierenwelke zich naar Arragon en Catalonië naar Cabrera en d'Espana begaven, bezigtigde de positiën van Andoin kwam naar Goyzaeta nadat ik 's nachts langs dc Christinische voorposten geslopen had. De weg van Andoin naar Goyzaeta voert door een ware wildernis men ziet in de verte S'. Sebastiaan en Hernam. Den dag daarop zetten wij onzen weg naar Vera voort. Op eene tegenovergestelde hoogte ontdekte ik eenige nader bijkomende bajonetten. Het witte ledergoed en de verschil lende mutsen, deden ze ons dadelijk kennen als Christinos. Aan wederstand was niet te denken. Wij trokken echter terug)

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 106