HERINNERINGEN AAN DECEMBER 1852, Het jaar 1832 eindigde onder, voor het vaderland, drei gende omstandigheden. Belgiëndat zich door de omwen teling van 1830 van Nederland had afgescheurd, was door de mogendheden van Europa als onafhankelijke staat erkend en had tot Koning verkozen dien vorstdie thans nog met zoo veel verstand en staatsbeleid den scepter voert over dat land. Maar nog altijd bleef Koning Willem I onwillig om den man te erkennen, in wien hij niets anders konde zien dan een indringer en overweldiger die alleen uit krachte van oproer en rechtschennis in de vorstelijke paleizen van Brussel en van Laeken zetelde; nog altijd gaven de betwiste voorwaarden betreffende de scheiding tusschen Holland en Belgiën aan den Oranjevorst het middel om ecne eindelijke schikking te vertragen en een toestand van onzekerheid te doen voortduren, die in Belgiën misschien kon leiden lot eene tegenomwentelinglot ecne restauratie nog altijd hiel den hollandsche krijgsscharcn gedeelten bezet van het Bel gische grondgebied, en wapperde de Hollandsche vlag, zoo wel van de forten Lillo en Liefkenshoekals van de oor logschepen die op de Schelde voor Antwerpen lagen en van de grijze citadel dier stad de door Alva en Pacheco ge stichte burgt. Belgiën's onafhankelijk volksbestaan bleef dus nog altijd eene twijfelachtige vraag. Twee jaren reeds hadden de vijf groote mogendheden van Europa zich te Londen vermoeid in het bepeinzen van mid delen om een einde te maken aan het geschil tusschen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 108