53 Belgiën en Holland, en een oorlog tc voorkomen, of uil le dooven, die, in ligle laaijen gloed uitslaande, tot onbere kenbare gevolgen had kunnen leiden- twee jaren reeds hadden Z1J doorgebragt met zamenkomslenmet beraadslagingen met onderhandelingen met vredesvoorstellen zonder talen niets was daarmede uitgewerkt: steunende op wal hij meende zijn goed recht te zijn, bleef Neêrland s Koning onverzettelijk in zijne weigering om toe te treden tol de schikkingen die men hem voorsloeg. Eindelijk was bet geduld der Londensche Conferentie uitgeput; eindelijk besloot zij tot wapengeweld hare toevlucht le nemen om Nederland te dwingen zich aan hare besluiten te onderwerpen. Rusland, Oostenrijk en Pruis- sen moglen al, in stilte, voorstanders zijn van de zaak van Koning Willem 1, hel waren van die voorstanders waar men niets aan heeft, omdat zij in het uur van gevaar en van beslissing den moed niet hebben om openlijk op te treden voor hunne meening; Rusland, Oostenrijk en Pruissen mog- ten al niet zelve de wapens opvatten legen Nederland zij durfden echter hunne toestemming niet weigeren aan hel be sluit dat de beide groole Westersche mogendheden magtigde om dit le doen. Frankrijk en Engeland zouden ons vader land den oorlog aandoen; een Fransch leger, eene Engelsche vloot, zouden ons aanvallen; het was, schijnbaar, eene her haling van den toestand van 1072. Niet meer dan schijnbaar, evenwel. Er waren in Decem ber 1852 verschillende omstandigheden die in lijnrcgte te genoverstelling waren, mei de omstandigheden waarin onze vaderen verkeerden, toen zij in 1072 tegen Lodewijk XIV cn legen den Eugelschen Karei II kampten. In 1072 hadden wij met gewetenlooze aanranders te doen, die naar niets minder streefden dan naar den geheelen on- dergang der Republiek, naar hare verdeeling; het was toen voor ons de vraag van zijn of niet zijn. Onze toestand van December 1852 was verre van zoo wanhopig te zijn; en men zou eene schreeuwende onbillijkheid begaan, met aan de vijanden die ons toen aanvielendezelfde inzichten en be-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 109