57 de landbatlcrijen konden nog gerust den kamp opnemen te gen het houten oorlogschip. Op de forten bij Vlissingen hij de batterijen van den Helder, stonden talrijke vuurmon den dreigend naar de zeezijde gekeerd; de kanonnier zag verlangend naar hel oogenblik uit, waarop hij de lont in ban den zou nemen, of uit de gloei ovens de kogels zou halen, bestemd om 's vijands schepen door de vlammen te doen vergaan; en sterke en goede bezettingen waren bereid om elke poging des vijands tot bet doen cener landing met kracht te keer te gaan. Zoo was aan de zeezijde ons vaderland in 1832 gereed om den vijand het hoofd te bieden; maar die vijand kwam niet opdagen ten aanvalzijne oorlogsvaartuigen mogten zich vertoonen hij de mondingen der stroomen, bij de ingangen onzer binnenwaterenzij doden geene pogingen om op die stroomen en binnenwateren door te dringen. Die werkeloosheid der Engelsche vloot laat zich evenzeer verkla ren door de overtuiging van liet ernstige van den tegenstand, dien zij hij aanvallende handelingen zou ondervinden, als door den onwil van Groot-Britlanje om aan den oorlog met Ne derland bet karakter te geven van een met hevigheid en woede gevoerden strijd. Engeland wilde een oorlog, die zeer spoedig door vrede kon worden gevolgd. Wal de landmagt betreft had Nederland in 1852 eene sterkte verkregen, die deed denken aan de schoonste lijden van onzeu oorlogsroem aan de dagen toen Frederik Hendrik het sterke 's Hertogenbosch voor zijne wapenen deed vallen, of toen Marlborough en Eugenius de Fransche monarchie op den rand des ondergangs bragten. De wapeningen, na den opstand van Bclgiën in 4 850 begonnen, waren gedurende de daarop volgende twee jaren voortgezet en uitgebreidtoen op het einde van 1852 de kamp tegen overmagtige vijanden aan staande waswaren zelfs maatregelen genomen om ook de landstorm voor de verdediging des vaderlands te doen op komen; maar, zelfs zonder de sterkte mede te rekenen van deze strijdkracht, kon men toen het geheele bedrag van het Nederlandsche leger veilig op een honderd duizend man stel-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 111