4,0 Om dal beleg mei goed gevolg le ondernemenliel hel militaire Frankrijk hel aan geen toebereidselen en uitrustingen ontbreken: geschut, en kruid, en kogels, en bommen, en delfgereedschappen en bekleedingsmiddelen, en alles wat dienen kan om loopgraven en batterijen aan te leggen of om de muren eener vijandelijke vesting te verbrijzelen en dood en vernieling binnen die vesting te slingeren, dit alles werd, in overvloedige boeveelheid, uil de arsenalen van Frankrijk's noordelijke vestingen naar Vlaanderen gezonden, en aan de Schelde-oeversnabij Antwerpen bijeengebragl. Een Fransch leger van zestig duizend man zamengestekl uit goed uitge ruste goed geoefende regementen en bezield door dien vu- rigen krijgshafligen geestdie ten allen tijde het kenmerk van den franschen soldaat is geweest, rukte de Nederlanden binnentwee Konings zonen Orleans en Nemours vergezelden dat legerdal aangevoerd werd door een van Frankrijk's beproefdste veldheeren, den maarschalk Gérard, het legerhoofd dat bij Napoleon's laatste veldtochten door dap perheid en krijgsbeleid had geschitterd en dal ware naar zijne stem geluisterd -in 1815 de balaillons van Grouchy naar hel slagveld van Waterloo zou hebben gevoerd en daar misschien eene andere wending aan de krijgskans zou gegeven hebben. De strijdkrachten en oorlogsmiddelen van Belgiën stonden ook ter beschikking van het fransche legerhoofdom zoo noodig mede te werken tol een beleg waarvan men de goede uitkomst toen als onfeilbaar beschouwde. De maand November zag die fransche legermagt naar de Nederlanden afzakken zich om Anlwerpen's citadel neder- slaan zich langs de oevers der Schelde uilbreiden en daar, door het aanleggen van versterkingen en batterijen het aan eene Ilollandsche vloot onmogelijk maken om hulp te brengen aan de vesting, wier beleg men voor had. Eene sterke le germagt, naar de zijde van Noord-Braband vooruitgeschoven, moest even zoo het hoofd bieden aan den Prins van Oranje, mogt die Vorst oprukken tot ontzet der citadel.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 114