42 fransche batterijen bewapend dan dat het mogelijk zou zijn dat een oorlogschip, zonder zich aan eene wisse vernieling prijs te gevenzich verder op dien stroom waagde eene enkele poging om door te breken mislukte en koste het leven aan den admiraal Lewe van Aduard. Ook de kanonneerbooten bij Antwerpen vermoglen weinig tegen den vijand en hadden genoeg te doen met zich maar, eenigzins, aan het geschut vuur der franschen te ontrekken. Het kwam er dus daarop neer, dat de citadel geheel op zich-zelve bleef staan, dat zij noch ontzet noch hulp had te wachten dat zij dus moest vallen. De vraag was maar hoe lang kon die val nog worden vertraagd, en door welke wapenfeiten worden verheerlijkt? Wie schelst de gespannen verwachting de brandende deel neming, waarmede Nederland toen den kampstrijd gadesloeg die aan de oevers der Schelde werd gevoerd; wie schetst het trillend ongeduld van Oranje's leger dat daar met het geweer bij den voet stond en dat zijne wapenbroeders in nood en doodsgevaar wist zonder iets te kunnen doen om hen bij te staan Bij nachtelijke stilte weergalmde de donder van het geschut van Antwerpen over de heidevlakten van Noord-Bra- band en deed de eenzame schildwacht op de vestingwallen opmerkzaam luisteren; dat sombere geluid verkondigde het, dat de strijd aanhield en dat Neerland's zonen nog altijd hunne vijanden het hoofd boden; maar, hoe lang zij dit nog zouden doen welke erdedigingsmiddelen nog ter hunner beschikking stonden, welke kansen zij hadden om hunnen wederstand nog lang en glorievol voort te zetten omtrent die vragen verkeerden wij allen toen in de kwellendste en wreedste onzekerheid. Geheel afgebroken was de gemeenschap met de citadel niet, maar onzeker en zeer gevaarlijk. Hoek, een onver schrokken zeeman ging meer dan eens met eene kleine boot de Schelde op en af, langs 's vijands dreigende batterijen heen, en ontsnapte dan, door de duisternis van den nacht, aan de waakzaamheid der fransche wachten en posten. Op die wijze kwamen er, hoewel schaarschberigten van den

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 116