43 stand van zaken tijdens het belegop die wijze werdennog bij den aanvang van het beleg, naar die sterkte twee dappere officieren overgevoerd: Gümöens, die daar den heldendood is gestorven, en van Rappabd, die later aan het hoofd der Bredasche Akademie heeft gestaan want altijd is men er op uit ge weest om aan het hoofd dier instelling mannen te plaatsen uitstekend in verdienste, en die bogen kunnen op een eervol, zoo niet roemrijk verleden. Door die boot van Hoek door de berigten uit Belgiën tot ons komende waren wij eenigzins bekend geworden met de wijze waarop Antwerpen's citadel belegerd werd. Wij waren bekend gemaakt met het onverwachte openen der loopgraven in den nacht van den '29. November; met de opeisching der vesting, door weigering beantwoord; met de eerlooze daad van een Hollandsch officier diehet oogenblik vóór het be leg tot den vijand overliep; want ook dat feit mag niet vergeten worden want pok wat schandelijk is moetals ge rechte straf, in herinnering blijven, zooals de herinnering aan wat groot is en edelde welverdiende belooning der helden en uitstekende mannen moet zijnWij wisten datreeds sinds den 4. December, 's vijands batterijen de citadel met een kring van vuur hielden omgeven maar niet vermogend waren geweestzelfs niet na dagen zelfs niet na weken om hel geschutvuur te doen zwijgen van Seelig's onvolprezene artillerie wij wisten dat de fransche aanvoerders zich ge vleid hadden S. Laurent in weinig tijds en met luttel in spanning te zullen nemen maar dat er tal van dagen ver- loopen waren voor dat dit buitenwerk in hunne handen was gevallen wij wisten dat de vorderingen des belegeraars zeer vertraagd werden door het hevige vuur der verdedigers; dat de opwerping van bres- en conlrebatlerijen daardoor veel tijd had gekost; en dat, wanneer het aan de franschen eindelijk was gelukt in den hoofdwal der vesting bres te schieten die bres nog moeijelijk beklimbaar was en het niet aan balaillons ontbrak om haar te verdedigen. Daarom vleiden wij ons nog altijd met een afslaan van 's vijands stormen met een langdurig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 117