47 iristemais vous êtes trop bon général pour ne pas aprécier ma position et ce que la prudence me preserit empérieuse- ment. Voire brave troupe aura rendu le grand service a l'arméede prouver aux Francais que nos soldats ne sont point intimidés par le nombreet qu'en se fiant a la pro tection divine, l'ancienne gloire Francaise ne les éblouit pas. Votre bien dévoué (Signé) Guillaume Pc. d'Orange. I'. S. Veuillez communiquer ces lignes a votre conseil de defense; mes trois fils portent cette leltre jusqu'a Bath." Men ziet het dus, de grijze bevelhebber der citadel wist met zekerheid dat hij aan zijn lot werd overgelaten, dat geen hulp of ontzet hem te wachten stond en dat hij daarom zijne sterkte moest overgeven, zoodra de bezetting aan eer en pligt voldaan had, en door haar gedrag aan Oud-Neder land de duurzame achting van Europa had verzekerd Had toen de belegering ten einde liep de bezetting der citadel van Antwerpen aan die voorwaarde voldaan? Ongetwij feld en het is voldoende de eenvoudige en onopgesmukte dagboeken na te lezen tijdens dit beleg door sommige onzer officieren aangehouden onder anderen Seelig's dagboek om de overtuiging te erlangen dat die bezetting, toen, bij het zoo lang verduren van vermoeijenissen ontbeeringen en gevaren, een heldenmoed beloond heeft, die aan het verhe vene grenst. Vooral de artillerie heeft zichbij de verde diging der citadel, een onsterfelijken roem verworven; en zelden of nooit zijn, bij een beleg, braver kanonniers door heldhaftiger en kundiger bevelhebber aangevoerd geworden dan de llollandsche kanonniers der citadel in December 1852. Bet is plicht, die dappere daden van vroegere dagen te herinneren en vooral met. eerbied de nagedachtenis te her denken van den man, die, uitstekend in kunde en verdien ste, op de citadel van Antwerpen zich een naam heeft ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 121