51 op het voorhof en hebben de vijanden aldaar waargenomen en, naar ons vermogen, hen dapperlijk op de huid geschoten. Daarop hebben zijtot driemaal toeeen trompetter op ons afgezonden, de stad met het huis, van wegen de Kon: Maj. en den Prins van Oranje als zijn veldheer, opeischende. Wij hebben hen echter met differente goede schoten geantwoord, zonder ander antwoord te geven; zij zijn toen op de poort der stad aangevallen, hebben die stuk geslagen en zijn zoo in de stad gekomen 't geen zij gemakkelijk konden doen daar er niet één burger in gebleven was. Daarna zijn ze in sterken getale gekomen en hebben 't huis geheel omle- gerd, en dapper van alle kanten op de vensters ingeschoten; en wij insgelijks, op hen lellende, dat zij ons niet raken kon den; doch vervolgens zijn zij in de kerk geloopen en bo ven in 't verwulfsel gekropen en ook in diversche huisjens bij 't Slot, en hebben boven van de daken en door in den muur gemaakte gaten, dapper op ons geschoten, en voor namelijk boven in 't oude huisdat ze op 7 of 8 plaatsen in brand scholen, mecnende er ons alzoo in te verbranden. Dit ziende heb ik van 't luttel volk, dat ik had, de helft wel moeien te weer stellen, om het vuur te blusschenen de vijanden dat gewaar wordende zijn het voorhof van alle kan ten komen bestormen, zoodal zij er ten slotte op geraakt zijn. En ziende, dal zij er op waren, heeft mij de kop ook omgeloopenen heb ik gedachtdatmoest ik branden zij mcê branden zouden. Zoo ben ik in der haast lot bij de galerij geloopen daar ze nog niet op waren langs een klein gangsken, waarop ik eenige schanskorven en slroo wierp, dat ik in brand slak en wat liet branden, zoodat het voorhof groolendeels verbrand is. De vijanden dit ziende werden razend en beschoten ons nog harder dan te voren roepende tot mijn volk: krijgsliênschiet toch niet meer; wij willen l dan ook laten; maar wij willen 'thuis in onze macht hebben, en den Landdrost, den schelmschen Papenknecht

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 125