61 »Ik wil officier worden," antwoordt Herman, wiens mama hem het fransche liedje onder allerlei variation heeft voor zongen. Het komt niet in papa op te vragen waarom de jongeheer Herman liever officier dan kantonregler wil worden nogthans Herman heeft er een goede reden voor; wat meer is hij heeft bij zich-zelven de keus tusschen de verschillende korp sen reeds uitgemaakt. wil in zijn persoon het Vader land een Sevdlitz schenken. Zijne vocatie is de ruiterij want die draagt de mooiste uniform en sporen aan de laar zen. Als het nu later blijkt dat Herman nooit het rijden zal leeren, omdat hij hel ongelukkige zwak heeft van bang te paard te zijn een zwak waar hij niets tegen kan doen dan vraag ik 11 in gemocdemijn waarde heer, hoe diep Herman wel over zijne vocatie heeft nagedacht en hoezeer hij het vóór en tegen heeft overwogen van den stand dien hij zich koos. Dat Herman zoo weinig den bodem heeft gepeild van het terrein waarop hij zich waagde, willen we hem, in aanmerking nemende zijne jeugd, vergeven. Hij zal wel willen bekennen, dat bij nog een kwa-jongen is, en in die kwaliteit is hij gedispenseerd van de wereldsche zaken met al hare consequcntiënoorzaken en gevolgen, als een wijsgeer op de schaal van het overleg te wegen. Komt hij evenwel niet lot die bekentenis, dan wordt de zaak erger. Als hij den mijnheer wil uithangen, moet hij ook *als een heer" hel verwijl dragen van als een gek te hehben gehan deld dat is: zonder overleg en zonder te weten wal hij eigenlijk deed. Dat de keuze eener loophaan tegenwoordig moeijelijk is, wie zal dat tegenspreken? maar is t niet vreemd dat men juist tegenwoordig zoo weinig wikt en weegt alvorens een jongen eene loopbaan te doen intreden? Hoeveel jongelui vindt men tegenwoordig niet, die als Uijlenspieger alles pro beren en de vertooning leveren van twaalf ambachten en dertien ongelukken? Dat is treurig, en daarom zou ik u radenmijnheerlaat uw zoon geen kavalerist worden als

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 135