85 Toen de Jtaliaansche bezetting van het kasteel het schip door hel ijs naar binnen sleepte, waarin 70 dapperen onder hunnen moedigen aanvoerder Heraugière verborgen waren; die het kasteel te middernacht overrompelden, de wacht af maakten en de stad aizoo in handen speelden van Prins Maurits. Mijne verbeelding schilderde mij de veste in het begin des jaars 1625, vóór mij ontwikkelden zich de regementen van Spi- nola onder hunne dappere en bekwame aanvoerders Veeasco de Medina, Graaf Hendrik van den Berg, enz. In mijne ver beelding zag ik de benarde stad van alle zijden ingesloten met eene circumvallalie-linie van 40,000 en eene conlra- valIatie-1 inie van 12,000 ellen lang, voorzien van 96 re- douten 57 forten en een aantal andere werken. De grijze bevelhebber Justinus van Nassau, bleef niettemin goeden moed houdenen werd in zijn bevel trouwhartig ondersteund door den Landdrost Aartsen die de gewapende burgers aanvoerde, en wiens vrouw dagelijks in haar rijtuig de wallen rondreed om den bezettelingen moed in te spre kenin de stad was de nood zóó hoog geklommen, dat een pond boter f 6 een nuchter kalf f 48 en een speen varken 115 kostte, en men moet daarbij in aanmerking nemen dat het geld veel meer waarde had dan thans. Ik zag de Spaansche benden gedurig de wallen bestormen die door de bezetting en burgers dapper verdedigd werden; doch eindelijk bezweek de stad en moest zij zich overgeven. Weer zag ik in mijne verbeelding de stad 12 jaren later belegerd door Prins Frederik Hendrik, de herhaalde aan vallen op de verdedigingswerken vóór de Ginnekenpoortde verovering van de halve maan tusschen de Bosschepoort en het kasteel, enz. Honderden gingen hier den dood te ge- moet elk gevaar moedig trotserend. Het is toch eene schoone zaak die moed die kracht, dat zelfvertrouwen dacht ik bij mij zeivenmaar hoe vele verschillende trappen en schakeringen zijn hier bij op te merken en welk eene verschillende waarde geven

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 159