86 zij, aan de uit verschillende beweegredenen voortspruitende daden en handelingen Verdient de moedige Spanjaard, die vol geestdrift de wal len beklimt onze achting, dan moeten wij den dapperen burger, die stil, ernstig en voorziglig boven staat, en vrouw, kind en haardstede verdedigtnog meer onze bewondering schenken. Er is eene soort van moed, welke uit overvloed van dier lijke kracht ontstaat, deze heeft menig mensch met den leeuw, den buffel gemeen; maar ziekte, honger en ellende verlammen deze kracht, er is eene andere, welke door het gevoel der eer, en eerzucht, de behoefte aan bewonde ring lof en prijs opgewekt wordtmaar deze vermindert als°de gelegenheid ontbreekt, zich openlijk en schitterend te onderscheiden, maar alleen, of bij nacht en duister nis ongezien en ongekend verzwakt deze hefboom. Liefdewraak en andere hartstogten zijn eveneens mag- tige drijfveren. Slechts daarwaar warminwendig pligtgevoel den man bezielt, daar is hij, bij alle gelegenheden, bij ieder gevaar, zeker van niet te verminderen. Daar is zeker de meeste moed, waar alle deze soorten vereenigd zijn In mijne verbeelding gingen nu al die beelden voorbij welke mij verschillende voorbeelden hadden vertoond en doen kennen van zeldzame koenheid vermetele stoutmoedigheid standvastige volharding. Ik dacht aan den dapperen Jan Haring op den Watcr- landschen dijk, die om zijne makkers te redden, op het smalste gedeelte van den dijk alleen hunne vervolgers zoo lang wederstand boodt tot zijne wapenbroeders zich vei ge noeg verwijderd hadden. Toen hij het getal der vijanden zag aangroeijen sprong hij zelf in het water, bereikte onder een hagelbui van kogels den anderen oever en redde zich naar Monnikendam. Ik dacht aan den dapperen geuzen vrijbuiter 't Hoen die met slechts 18 man, eene bende speerruiters, ongeveer an-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 160