92 I)e kavallerie-officieren moesten beurtelings den eenen dag, 's morgens om drie uur, op veldwacht trekken, de vedetten uitzetten en de veldwacht-patrouillcs regelen en den ande ren dag in plaats van in het kantonnemcnt uit te rusten eene dag- of nacli(patrouille tot op verre afstanden in Jutland maken ten einde soortgelijke overvallingen als boven bedoeld te voorkomen of legen te gaan. Het groote dorp Steppinge, vlak in de nabijheid van de Ilerrenhutlers-kolonie Christiansfeld was reeds van het begin van den veldtogt af herhaaldelijk door vriend en vijand be zet geweest, en dientengevolge dermate uitgezogen, dat de patrouilles dikwijls een wagen moesten medenemen om uit Jutland pluimgedierte, boter en andere levensmiddelen, die ongelukkig onder haar bereik kwamenmede te voeren. De boeren uit het dorp hadden voor bet meerendeel op Deensch grondgebied de wijk genomen, en hadden het beheer van hun have en goed voor zoo ver dit nog noodig of mogelijk was aan de achtergebleven vrouwen of dienstmaagden over gelaten die dan ook niet veel meer uit te voeren hadden dan voor de vreemde krijgslieden het eten te bereiden van de levensmiddelen, die deze hadden medegebragt. Tot be looning harer diensten moglen vrouwen dienstmaagden met de kinderen zich aan het overschot verzadigen. Behalve het bereiden van het eten werden zelden van de achterge- laten vrouwen en meisjes andere diensten geeischt. In den kleinen, verwilderden tuin achter een boerenhuis, zaten op zekeren namiddag drie kavallerie-officieren van een eskadron, dat met eene kompagnie infanterie en eene kom- pagnie jagers in Steppinge gekanlonneerd was. Zij hadden voor zich op eene ruwe tafel eene flesch portwijn staan, die in Denemarken van zeer goede kwaliteit en zeer maligen prijs is, en, bij het eeuwigdurend vochtignaltig-koud kli maat buitengemeen gezond. Met roode en moezelwijnen slaat men er zich in dal klimaat niet door; maar portwijn madera of ook wel echte kummel zijn daar dranken die de maag de edelste vriendschaps-diensten bewijzen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 166