96 ««Excuseer luitenant,"" klonk plotseling achter hem tic welbekende basstem van den opperwachtmeester. De jonge officier wendde zich half verschrikt om, en de wachtmeester vervolgde met een welwillendenvriendelijken grimlach »»De ritmeester laat u vragen, of u het kommando van i»de patrouille van luitenant von Platow wilt overnemen. Luitenant von Platow is plotseling ziek geworden, luile- »»nant von Berg is met de dagpalrouille belast, en het kan »»dus wel niet anders of u. «Kom hier, opperwachtmeester, ik zal je een flesch porl- wijn geven!" riep de jonge officier met geestdrift, terwijl hij bloosde als een jong meisje hij hel hooren van de eerste woorden der liefde. En daarop trok hij den onderofficier met zich mede in huis, gaf hem twee flesschen en snelde vervolgens naar den ritmeester en den kanlonnements-kom- mandant, om nadere instruction te halen. Weer t' huis gekomen sloot hij zich geheel alleen in zijn kamertje op, bestudeerde de kaart, ontwierp de disposition voor zijnen krijgstogl, en ging vervolgens weder in den kleinen, verwilderden tuin op- en neêrwandclen. Hij ver keerde in eene geweldigebuitengewoon grootc opgewonden heid, hij verbeeldde zich Napoleon, op het punt de Alpen over te trekken, om de oorlogsfakkel in Italië te ontsteken, of Frederik de Grootc vóór hel uitbreken van den eersten Silezischen oorlog. De vijftig man van verschillende wa- pensoorlen te zijner beschikking gesteldschenen hem een leger toe, waarvan de strategische leiding hem grootc zorgen baarde, maar waarmede hij daarentegen zich overtuigd hield onvergankclijken roem en eer te zullen inoogstcn. Roem en eer! Schoone woorden van schoone heleekenis, wan neer zij voor den krijgsman slechts belanglooze drijfveeren zijn tot hel verrigten van groote daden en hoogstens eene stille hoop, een vurig verlangen doen ontslaan, om de ecn- toonigheid van de linkerborst door het kruis van militaire verdiensten te breken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 170