99 stig voor dc kavallerie, zoo wel in kleine afdeelingen als in groole massa's. Het geheelc landschap ziet er uil als een groot zamenstel van schaakbordvormig aan elkander verbonden akkers, die allen door heggen van elkander gescheiden zijn. Elke weg door dat zamenstel heenvoerende is aan beide zijden door een drie tot vier voet hoogen aarden wal ingesloten waarop ecne digle heg (in het Deensch nknik" genaamd) welig tiert, en om de drie jaar gekapt wordende, telkens des te digter opgroeit. Het gebruik van deze kniks dagleckent reeds van de oudste tijden en is zijn oorsprong daaraan verschuldigd dat het zaad, hetwelk op de velden was uitgestrooid, door de ruwe zeewinden zoude wegwaaijenwanneer het daarvoor niet beschut werd door de aarden wallen met kniks. Daar hel geheele land slechts eene zacht golvende vlakte is, kan men nergens, enkele hooge punten uitgezonderd, het omliggende land overzien; maar overal is men voortdu rend door ondoordringbare groene muren ingesloten zoodat het voor den vreemdeling bijna onmogelijk is zich te oriën teren aangezien men dorpen en torens niet eer in het oog krijgt dan wanneer men er vlak voor staat. Deze omstandigheid die het patrouilleren bij dag zeer lastig maakt, vermeerdert evenwel dc moeijelijkheid daarvan bij nacht niet zoo zeerals men wel zou denken, dewijl men 's nachts niet slechter om zich heen kan zien dan bij dag en den weg als het ware op hel gevoel even zoo zeker kan vinden. Toen de onderofficieren der verschillende wapens aan hunnen chef hadden gemeld, dat de troepen present waren, hield deze in kernachtige krijgsmanstaai eene korte geestdriftvolle aanspraak tolde koude krijgers, die liever verlangden in be weging te komen dan de speech aan te hoorenofschoon von Bahtenstein tol model daarvoor had gekozen de leger order van Napoleon vóór den ovcrlogt der Alpen uitgevaar digd. Daarop deelde hij op fluisterenden toon aan dc drie bevelhebbers der verschillende wapensoorlen zijne zorgvuldig ontworpen dispositiën mede, liet hen duidelijk de hun op-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 173