8 of degenalleen met een rietje in de handCabrera, die als een tweede Wallenstein een leger zamenstelde, Cabrera, de bloedgierige wreker zijner doodgeschotene moeder, of men zag Merino, de Cura par excellence, of den almagtigen Ka- pncijner-monnik Larrago. Niettemin is het waar, dat deze figuren, als figuranten in »Fra Diavolo'' of sRinaldo Rinaldini" kunnen optreden. Eene wanluidende eentoonige muzijk, uit trompetten en trommen bestaandebegeleidde den marseh. Meestal spelen zij bas- kische marschensomtijds waagt de kapelmeester, een fransch deserteurdie zich tambour-major compositeur noemteene andere melodie. De Basken houden veel van hunne eigen aardige muzijk. liet 5e balaillon Navarradat onder Zumalacarreguy een' groolen naam verworven heeft, werd Requelé" genoemd. Dit is de naam van een baskischen dans die zij altijd zongen als zij tot den aanval oprukten. Datzelfde batailloneens in zijne lompen gehuldwaarin het eenen geheelen winterveldtogt had medegemaaktvoor den Koning defilerende, wilde men het betere kleederen ver schaffen, doch het riep uit een' mond j> Geef ons liever meer patronen Welke menschendie met zulk een geestdrift bezield zijn. Gisteren avond kwamen de meeste officieren van het bataillon in het huis bijeen waar ik woon. Grootendeels menschen uit den boerenstand gedragen zij zich zeer fatsoenlijk en zijn zeer eenvoudig. Men noemde elkander Caballeroen waarlijk zij waren in hunne sandalen en pelsen zeer Gentle manlike. Een Spaansch overste, D. Jose Arrospide een zeer schoon jong mensch met glinsterende oogen, die van Cabrera's leger kwam en gisteren hier vertoefd heeft, is heden vertrokken. Hij deed mij een zeer belangrijk verhaal van Cabrera, die jong, beminnelijk, dapper moet zijn. Dit is een bewijs dat men ook een goed generaal kan wezen zonder een knorrigen vlegel te zijn.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 82