15 linnengoed en voegde mij bij het hoofdkwartier, dat zoo even met den generaal aan het hoofdde poort uitden weg naar Mondragon volgde. Het wekte eene zonderlinge gewaarwording bij mij op, zoo plotseling onder geheel vreemde kameraden geplaatst te zijn. Wij zagen elkander wederkeerig aan alsof een vreemde vogel in een hoenderhof gekomen was. Het was een bont mengsel van officieren, militaire beambten geestelijken ordonnancen gewapende Guerilla's, enkele in allerhande uniformenandere in burgerkleederende meesten droegen echter de reeds dik wijls genoemde Zamarra allen echter de kenschetsende Boina op het hoofd, roode en witte met gouden, zilveren of zwarte kwasten; de witte met zwarte kwasten kenmerkten het bataillon der Chapelgorris (witmutsen), in tegenstelling der Christinische Chapelgorris (roodmutsen), die geen kwartier krijgen of geven. Vele vreemde officieren dragen ook deze witte Boinas, ook Cabrera koos zich deze kleur. Marotto en de meeste gene raals dragen roode met gouden kwasten. Het gelukte mij spoedig eenige kennissen te maken. De eerste was de dappere Reyna, broeder van den voor twee jaren gesneuvelden uitste kenden stafofficier van dien naam, en de type van een' voor- treffelijken kavallerie-officier. Zijn moed en dapperheid wa ren tot een spreekwoord geworden. Hij was adjudant-gene raal van Marotto. Zijn heerlijke gestalte op den snuivenden Andalusischen hengst gaf een trouw beeld van de voor malige moorenridders van Cordova. Hij is hij de Carlisten dependant van den ridderlijken kavalleric-generaal der Chris - linos, Don Diego Léon. De andere chef van het hoofdkwartier is de JNavarreesche generaal Carmano. De overste Duffau, een Franschman, stelde mij aan deze heeren voor. Toen wij 's avonds Mondragon bereikten, was ik vrij wel met de meeste heeren hekend en ik kreeg kwartier met den veldprediker hij den vicaris. Daar ik geen oppasser had moest ik mijn paard verzorgen, en ik dank het mijnen kadeltentijd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 89